Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 W hołdzie księdzu Jerzemu Popiełuszce
19 października to data przypominająca męczeństwo błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. W Regionie Świętokrzyskim NSZZ "Solidarność" uroczystości związane z 31 rocznicą śmierci patrona „Solidarności” rozpoczęła msza święta w bazylice katedralnej w Kielcach sprawowana przez biskupa Jana Piotrowskiego. W homilii Biskup Kielecki mówił m.in.„Nie jestem sędzią tamtych czasów i ludzi, ich sędzią jest sam Bóg, ale wszyscy pokrzywdzeni w tamtych latach mają prawo do sprawiedliwości dziejowej. Kto im tego odmówił wczoraj i dziś, nie jest godny miana Polaka”. Wskazywał zgromadzonym na mszy związkowcom, parlamentarzystom i politykomaby za przykładem męczennika, „przemieniać siebie, wyzwalać z nienawiści i uczyć się służby ojczyźnie i temu, co dobre”.
Podczas mszy świętej modlono się o rychłą kanonizację ks. Jerzego Popiełuszki oraz w intencji ojczyzny i świata pracy. Po nabożeństwie uczestniczący we mszy mieszkańcy Kielc, związkowcy wraz z pocztami sztandarowymi oraz przedstawiciele władz złożyli kwiaty przed figurą patrona „Solidarności” na placu Najświętszej Maryi Panny. Odśpiewano też pieśń „Ojczyzno ma”.
19 października również w Delegaturach Zarządu Regionu odbyły się uroczystości upamiętniające ks. Jerzego m.in. w Starachowicach, gdzie podczas trzydniowych uroczystości (17-19.10) była m.in. projekcja filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas” i spotkanie z odtwórcą głównej roli Adamem Woronowiczem a także były sprawowane msze św.: w Kościele Św. Trójcy i w parafii Wszystkich Świętych. Do tej parafii podczas mszy św. wprowadzono relikwie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Po nabożeństwie odbył się koncert poświęcony św. Janowi Pawłowi II oraz błogosławionemu księdzu Jerzemu.
 
Ksiądz Jerzy Popiełuszko był m.in. duszpasterzem służby zdrowia, kapelanem Huty „Warszawa”, inicjatorem mszy za ojczyznę w stanie wojennym oraz pielgrzymek ludzi pracy na Jasną Górę, które od tamtego czasu do dziś gromadzą tysiące osób. 19 X 1984 został porwany przez oficerów SB w pobliżu Górska k. Torunia i zamordowany. Pochowany na terenie kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie. Został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r.
Warto przypomnieć o szczególnej czci jaką otacza ks. Jerzego Popiełuszkę Świętokrzyska „Solidarność”, której wyrazem mogą być pomniki ufundowane przez związkowców: w Paryżu w Issy-les-Moulineaux (1992r.), przy kościele p.w. św. Stanisława Kostki w Warszawie – Żoliborzu (1996r.), na placu Najświętszej Marii Panny obok bazyliki katedralnej w Kielcach (1999r.).