Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 Świat Pracy na Jasnej Górze
Trzydziesta Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę zgromadziła tradycyjnie tysiące członków i sympatyków „Solidarności”. Z Regionu Świętokrzyskiego przybyło do Częstochowy ok. 1200 pielgrzymów w 28 autokarach.
Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda w słowie skierowanym przed mszą do zebranych na Jasnej Górze pątników wskazał, iż tegoroczna pielgrzymka jest dobrą chwilą na refleksję, w jakim miejscu jest polska praca. Podkreślił, że polski pracownik i polska praca dziś umierają, a rządzący nie interesują się ludźmi pracy. Stwierdził, że obecny rząd jest antypracowniczy.
Głównym celebransem uroczystej mszy świętej był pierwszy krajowy duszpasterz ludzi pracy ks. kard. Henryk Gulbinowicz. Koncelebransami byli: biskup kielecki Kazimierz Ryczan – obecny duszpasterz „Solidarności” i biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz, który wygłosił do zebranych homilię. W kazaniu ordynariusz drohiczyński nawiązał do sierpniowych postulatów robotniczych z 1980r., mówił o trudnej sytuacji, w jakiej znajdują się Polska i Polacy. Podkreślił, że dziś trzeba Polsce nawrócenia, jeżeli ma nastąpić poprawa to potrzeba ludzi sumienia.
Ksiądz biskup Kazimierz Ryczan, krajowy duszpasterz ludzi pracy, dokonał aktu zawierzenia świata pracy Bogu za wstawiennictwem Królowej Polski.
Wśród pielgrzymów była, jak zawsze, mama błogosławionego księdza Jerzego Marianna Popiełuszko powitana owacjami.