Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 Starachowice – obchody 32. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”

31 sierpnia odbyły się w Starachowicach obchody 32. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Główne uroczystości odbyły się pod tablicą na budynku Biura Głównego Fabryki Samochodów Ciężarowych (obecnie MAN). Tablica poświęcona jest pracownikom FSC, którzy w latach 1980-1981 tworzyli Związek i którzy działali w nim w latach stanu wojennego. Organizatorem uroczystości była Komisja Międzyzakładowa w MAN STAR Truck & Buses. W uroczystości udział brali pracownicy firm, które Komisja obejmuje swoim działaniem (MAN, PKC i Gegenbauer) i zaproszeni goście w tym działacze „Solidarności” z lat osiemdziesiątych, poseł Krzysztof Lipiec, szef Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” Waldemar Bartosz, szef starachowickiej delegatury NSZZ „Solidarność” Zbigniew Rafalski a także szefowie Komisji Zakładowych ze starachowickich zakładów, w których Związek działa.

Uroczystość otworzył przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Jan Seweryn, który po przywitaniu uczestników spotkania wygłosił okolicznościowe przemówienie. Przewodniczący skupił się głównie na obecnej działalności „Solidarności” i problemach, z jakimi związek musi się borykać. Następnie głos zabrali: poseł Krzysztof Lipiec i szef świętokrzyskiej „Solidarności” Waldemar Bartosz. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie pod tablicą wiązanek i zapalenie zniczy. W imieniu Komisji Międzyzakładowej wiązankę złożyli Jan Seweryn i Andrzej Kępiński. Po złożeniu wiązanek odbył się koncert pieśni strajkowych i patriotycznych w wykonaniu starachowickiego pieśniarza Artura Bińka. W uroczystości udział brały dwa sztandary: Komisji Międzyzakładowej (poczet sztandarowy – Mirosław Górecki, Mirosław Chorab i Jarosław Woźniak) oraz Koła Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”.

Kolejna uroczystość odbyła się przy rondzie „Solidarności”. Tam pod pamiątkowym Kamieniem również złożono wiązanki i zapalono znicze. Uroczystość prowadził szef „Solidarności” nauczycielskiej Paweł Rdzanek. W imieniu Komisji Międzyzakładowej znicz zapalili Jan Seweryn i Andrzej Kępiński.

Trzecia uroczystość odbyła się w kościele Wszystkich Świętych a rozpoczęła się ona Mszą Świętą, którą celebrował i homilię wygłosił ksiądz dziekan Józef Domański. Po Mszy uczestnicy uroczystości udali się pod obelisk poświecony robotnikom pomordowanym przez komunistów gdzie złożyli wiązanki i zapalili znicze. W imieniu Komisji Międzyzakładowej wiązankę złożył Jan Seweryn. W uroczystości uczestniczyło cztery sztandary: Komisji Międzyzakładowej (poczet Mirosław Górecki, Andrzej Kępiński i Mirosław Chorab), Koła Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”, starachowickiej delegatury NSZZ „Solidarność” i Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność”.