Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 Stanowisko Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” z dn. 4 kwietnia 2023 r.

Niepokoje pracowników Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Końskich a także doniesienia medialne dotyczące planów sprzedaży tej firmy domagają się jasnych wyjaśnień. Dzierżawa zorganizowanej części przedsiębiorstwa przez Grupę Polmlek a w konsekwencji zakup majątku spółdzielni przez tę Grupę (wg Portal Spożywczy z dn. 27.03.2023) wymaga dla porządku społecznego i prawnego klarownych deklaracji co do dalszego istnienia koneckiego przedsiębiorstwa, zatrudnionych tam pracowników i zabezpieczenia interesów dotychczasowych dostawców mleka – lokalnych rolników.
Dodatkowe niepokoje dotyczą braku wypełnienia przez obecnego i przyszłego pracodawcę dyspozycji zawartych w Kodeksie Pracy (art.231) dotyczących poinformowania pracowników a w ich imieniu – związków zawodowych o „przyczynach (zmiany właściciela), prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników”.
Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” w trosce o pokój społeczny, apeluje do obu stron transakcji (OSM w Końskich i Grupy Polmlek) o jasne stanowisko w tych sprawach w drodze dialogu społecznego, przy udziale związków zawodowych.
Jednocześnie, Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” wystąpi do odpowiednich organów państwowych o monitoring i nadzór nad zasygnalizowaną transakcją, deklarując pomoc prawną i logistyczną dla pracowników zatrudnionych w OSM Końskie.

Za Prezydium
Zarządu Regionu Świętokrzyskiego
NSZZ „Solidarność”

Waldemar Bartosz
Przewodniczący

""