Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 Stanowisko nr 1 Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” z dnia 10 kwietnia 2012r. ws rządowego planu prywatyzacji na lata 2012-2013
 
Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” ze zdumieniem i dezaprobatą przyjmuje „Plan prywatyzacji na lata 2012-2013” ogłoszony przez Ministra Skarbu Państwa i dostępny na stronie internetowej ministerstwa.
Według tego dokumentu w planach prywatyzacyjnych znajduje się między innymi Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., które na mocy art. 64 Ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym powinno być wyłączone z prywatyzacji.
Przesłankami do takiego wyłączenia są, według ustawy, między innymi:
– zapewnienie równego i powszechnego dostępu do lecznictwa uzdrowiskowego, oraz
– zapewnienie leczenia uzdrowiskowego o zróżnicowanych kierunkach leczniczych.
Planowanie sprywatyzowania buskiego uzdrowiska, podobnie jak wszystkich innych siedmiu wyłączonych spod prywatyzacji i wymienionych w Rozporządzeniu Ministra Skarbu Państwa z dnia 8 października 2008r. jest sygnałem o wycofaniu się rządu z gwarancji zawartych w przywołanych przepisach.
Odczytujemy tę zapowiedź jako próbę uchylenia się państwa od zobowiązań leczniczych względem obywateli.
W przypadku Uzdrowiska Busko-Zdrój posiadającego oprócz zabiegów przyrodoleczniczych unikatowe szpitalne ośrodki lecznicze i rehabilitacyjne próba prywatyzacji oznaczać musi ograniczenie i obniżenie standardów leczniczych gwarantowanych przez państwo.
Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” protestuje przeciwko tym zamiarom i apeluje do władz rządowych oraz parlamentarzystów o podjęcie działań zmierzających do odstąpienia od prywatyzacji siedmiu uzdrowisk, w tym Uzdrowiska Busko-Zdrój.
 
(-)Waldemar Bartosz
PRZEWODNICZĄCY
Zarządu Regionu Świętokrzyskiego
NSZZ „Solidarność”