Strona główna 5 Aktualności 5 Stan wojenny w Polsce – XXXIV rocznica
Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ “Solidarność” zaprasza na uroczystości związane ze smutną 34. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
W Kielcach, w niedzielę, 13 grudnia 2015r. o godz. 10.30 przedstawiciele organizacji związkowych i Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" z przewodniczącym Waldemarem Bartoszem złożą kwiaty przed tablicą upamiętniającą powstanie „Solidarności” (Kielce, skwer S. Żeromskiego, obok budynku kieleckiej kurii diecezjalnej). O godz. 11.00 w kieleckiej Bazylice Katedralnej Diecezjalny Duszpasterz Ludzi Pracy ks. prałat Jan Iłczyk będzie sprawował uroczystą mszę świętąw intencji ofiar stanu wojennego i w intencji Ojczyzny.
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi przejdą przed figurę błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki gdzie zostaną złożone kwiaty i będą zapalone znicze.

Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbywać się będą również w Delegaturach Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność".

W Delegaturze Starachowice obchody tej smutnej rocznicy rozłożone są na kilka dni:
3 grudnia
– MuzeumPrzyrodyiTechnikiim. Jana Pazdura- VII konkurshistorycznypod nazwą: „Orła WRONa nie pokona” organizowany przez Stowarzyszenie „Wolni i Solidarni 1980-1989”.
11 grudnia
– godz.11.00 – 13.00 – SalaStarachowickiegoCentrum Kultury, projekcjafilmu„GrupyOporu”, występ słowno-muzyczny przygotowany przez Gimnazjum Nr 4;
– godz.19.00 – MiejskaBibliotekaPubliczna, ul. Kochanowskiego, w ramachspotkań „Czytanie nocą” program przygotowany przez P. Samsonowskich upamiętniający wydarzenia 13 grudnia.
13 grudnia
– godz.9.00 – rondo „Solidarności” – złożenie kwiatów, zapalenie zniczy przy Kamieniu Pamięci;
– godz. 9.45 – w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach Msza Św. w intencji ofiar stanu wojennego. Po Mszy złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy tablicy poświęconej zamordowanym Robotnikom.

W Staszowie 13 grudnia o godz. 12.00 w kościele pw. św. Ducha będzie sprawowana msza święta w intencji ofiar stanu wojennego oraz w intencji NSZZ "Solidarność" w 35. rocznicę powstania Związku. Po mszy św. złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed tablicą "Solidarności".
Podobne uroczystości będą miały miejsce w Końskich – 13 grudnia o godz. 12.15 w kolegiacie św. Mikołaja podczas mszy świętej związkowcy będą się modlić za ofiary stanu wojennego.
Również w Jędrzejowie w tej samej intencji 13 grudnia o godz. 11.00 w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej będzie sprawowana msza święta.
W 34 rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego i w 31 rocznicę obrony krzyża przez uczniów i nauczycieli szkół włoszczowskich będzie sprawowana msza święta we Włoszczowie, w kościele Wniebowzięcia NMP (13 grudnia o godz. 12.00). Związkowcy będą się modlić za ofiary stanu wojennego i w intencji obrońców krzyża.
W Ostrowcu Świętokrzyskim 13 grudnia w kościele Najświętszego Serca Jezusowego o godz. 18.00 będzie sprawowana msza św.w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Podczas nabożeństwa będzie poświęcony sztandar Ostrowieckiej Delegatury ZR Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność". Po mszy św. będzie przemarsz na rondo „Solidarności” pod pomnik poświęcony strajkowi w ostrowieckiej hucie i tu zostaną złożone kwiaty.

Zapraszamy do udziału w uroczystościach!