Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 Rodacy z Korostyszewa w Macierzy
Na zaproszenie Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" i Oddziału Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na Ziemi Świętokrzyskiej przebywało 18 Polaków mieszkających w Korostyszewie koło Żytomierza na Ukrainie (dawna „marchlewszczyzna”). Grupie przewodził lwowiak, ks. dr Andrzej Baczyński.
Pobyt Rodaków w Macierzy był wypełniony m.in. aktywnym przypomnieniem historii naszej Ojczyzny i ukazaniem jej współczesnego życia. Trwał osiem dni. 17 czerwca powrócili do rodzinnego Korostyszewa przekonani, że więź pomiędzy Polakami zza granicy a Macierzą będzie obopólnie podtrzymywana.
Po wyjeździe otrzymaliśmy list, który z satysfakcją tu prezentujemy:

 

Drogi Panie Waldemarze,
Kochani Agnieszko, Pawle, Ryszardzie i Mieczysławie!

 

Z ogromną radością i wdzięcznością piszę te słowa w imieniu własnym oraz każdego z osobna naszej grupy z Korostyszewa.

Najpierw chciałem jeszcze raz podziękować za zaproszenie nas na Ziemię Świętokrzyską, do Kielc, do „Solidarności”, do Wzdołu Rządowego oraz do zawiązania między nami nowych przyjaźni. Po tygodniowym pobycie wracaliśmy pełni wrażeń. W drodze – ciągle o tym rozmawialiśmy i podziwialiśmy Was wszystkich oraz „obmawialiśmy” każdego po kolei, ale tylko z dobrej strony. Nie padło żadne słowo niezadowolenia lub narzekania wśród moich rozmówców.

Dziękuję Wam wszystkim, że pokazaliście polską gościnność, życzliwość i ofiarność. Bóg zapłać za Wasz trud i pieniądz, za solidarność i troskę o nasz los. Wracałem do domu z poczuciem spełnionego marzenia, bo zobaczyliśmy Polskę historyczną, kulturalną, religijną oraz jej „wczoraj” i „dziś”.

Przesyłam szczególne pozdrowienia i słowa wdzięczności Agnieszce i Pawłowi, którzy byli bezpośrednimi naszymi opiekunami. Czuliśmy się jak w domu i nic nam nie brakowało. Za to wszystko niech będzie Bóg uwielbiony.

 

Modlimy się za Was. Pamiętamy o Was. I zapraszamy.

Do zobaczenia.

Ks. dr Andrzej Baczyński sdb

Korostyszew