Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 Pikieta w MAN Bus w Starachowicach

W środę, 13 kwietnia 2011r. na parkingu przyzakładowym MAN Bus odbyła się pikieta zorganizowana przez Komisję Międzyzakładową NSZZ „Solidarność”.

Właściwie były to dwie pikiety gdyż pracownicy II zmiany pikietowali przed pójściem do pracy a pracownicy I zmiany po skończeniu pracy. Każda z pikiet trwała około dwudziestu minut. Pracownicy MAN Bus domagali się w ten sposób zrównania płac do poziomu płac pracowników w Sadach, którzy zarabiają o tysiąc złotych więcej niż pracownicy w Starachowicach. Chociaż zakłady w Starachowicach i w Sadach są jedną firmą to Zarząd prowadząc tak zwaną regionalną politykę płacową dyskryminuje starachowickich pracowników. Drugim postulatem manifestujących jest podwyżka płac o 300 zł. Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Jan Seweryn odczytał list, jaki „Solidarność” skierowała w dniu przeprowadzenia pikiety do głównego prezesa koncernu MAN George Pechty-Rayhofena do Monachium. W liście tym związkowcy piszą, że nie zgadzają się, aby w MAN Bus w Starachowicach płace były na poziomie takim, który plasuje zakład na ostatnim miejscu w europejskich zakładach koncernu pod względem wysokości płac.

W pikiecie udział wziął przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” Waldemar Bartosz, który udzielił pracownikom MAN-a poparcia i stwierdził, że nie do przyjęcia jest, aby pracodawcy wykorzystywali duże bezrobocie do zaniżania płac pracowników.

Uczestnicy pikiety mieli transparenty i flagi związkowe a każdą z pikiet „urozmaicało” wycie syren, dźwięki klaksonów kilkuset samochodów a także skandowanie „Solidarność”, „Solidarność”. Syreny i klaksony słychać było w odległych częściach miasta. W sumie w obydwu pikietach udział wzięło około 900 pracowników MAN Bus.

Przewodniczący zapowiedział, że w przypadku braku pozytywnego odzewu na pracownicze postulaty zostaną podjęte kolejne akcje protestacyjne nawet do strajku włącznie.