Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 Pikieta przed ambasadą Rosji

8 marca 2014r. „Solidarność” zorganizowała ogólnopolską pikietę przed ambasadą Rosji w Warszawie. Wzięło w niej udział ponad dwa tysiące osób demonstrujących swoje poparcie dla walczącej o suwerenność Ukrainy.

Wśród protestujących była również delegacja Świętokrzyskiej „Solidarności” z przewodniczącym Waldemarem Bartoszem. Region Świętokrzyski jest inicjatorem akcji niesienia pomocy humanitarnej dla ludzi poszkodowanych na Ukrainie. Pierwsze transporty (medykamenty, środki opatrunkowe)zostały już dostarczone do ukraińskich szpitali, w których leczeni są ludzie postrzeleni, pobici, zmasakrowani na Majdanie Wolności. W Polsce przebywa też na rekonwalescencji osiem osób.

W warszawskiej pikiecie przed ambasadą Rosji uczestniczyli także Ukraińcy, pośród których byli młodzi ludzie studiujący na polskich uczelniach. W demonstracji brali udział również studiujący w Polsce Białorusini. Gościem honorowym pikiety był Andriej Gabrow wiceprzewodniczący Rady Majdanu. W podziękowaniu za pomoc udzieloną przez Polaków i „Solidarność” Gabrow wręczył Piotrowi Dudzie flagę Ukrainy z podpisami obrońców Majdanu.

Wśród przemawiających byli także m.in. Olek Trietikow, sotnik z Majdanu, Samer Masri, przedstawiciel organizacji walczącej o niepodległość Syrii, Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, Adam Borowski, konsul honorowy Czeczenii. Przemawiał również przewodniczący Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” Waldemar Bartosz.

Pikieta była pokojowa. Trwała ok. dwie godziny.

foto

film: