Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 Oświadczenie Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" z dnia 14 grudnia 2015r.
Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" z dezaprobatą przyjmuje próbę zakłócenia kieleckich obchodów smutnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Zorganizowanie przez działaczy Platformy Obywatelskiej partyjnej konferencji prasowej w dn. 13 grudnia br. przed pomnikiem, figurą błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w czasie, kiedy kończyło się nabożeństwo poświęcone ofiarom stanu wojennego w sąsiadującej z pomnikiem ks. Jerzego bazylice katedralnej. Dla wychodzących z nabożeństwa licznych grup przedstawicieli związkowych i społecznych zmierzających, jak co roku, pod pomnik ks. Jerzego aby złożyć hołd męczennikowi stanu wojennego ta „partyjna ustawka” de facto blokowała dostęp do miejsca otaczanego powszechnym szacunkiem. Jedynie powściągliwość członków NSZZ "Solidarność" i innych osób wychodzących z katedry pohamowało odruchy oburzenia.
Późniejsze tłumaczenie przemawiającego posła, iż nie wiedział o planach składania kwiatów pod pomnikiem przez różne przedstawicielstwa są żenujące. Obchody rocznicy stanu wojennego w Kielcach należą już do tradycji. O tegorocznym przebiegu informowały szeroko lokalne media.
Na dodatek w latach poprzednich przedstawiciele PO (np. wojewoda, starosta) również czasami uczestniczyli bez przeszkód we wspólnych obchodach. Zarząd Świętokrzyskiej „Solidarności” od zawsze w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego unikał upartyjnienia tej rocznicy i starał się zagwarantować wszystkim uczestnictwo w jej obchodach.
Swoista „ustawka partyjna” jest przejawem zanegowania elementarnych wartości społecznych i swoistą profanacją społecznie uznanych świętości.
Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" oświadcza, że nie może być zgody na profanację narodowych świętości.
Za Prezydium
Zarządu Regionu Świętokrzyskiego
NSZZ "Solidarność"
 
Waldemar Bartosz
Przewodniczący