Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 Ograniczenie handlu w niedzielę – zbieranie podpisów
Zawiązała się grupa inicjatywna obywatelskiej ustawy ograniczającej handel w niedzielę. W Centrum Dialogu Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się  28 kwietnia 2016r.spotkanie, podczas którego powstał obywatelski "Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu Handlu w niedziele". W skład komitetu oprócz „Solidarności”, która jest inicjatorem przedsięwzięcia, weszli przedstawiciele Federacji Handlu OPZZ, przedstawiciele pracodawców z branży handlowej oraz organizacje społeczne i pozarządowe. Przewodniczącym komitetu jest pomysłodawca i inicjator akcji Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Banków, Handlu i Usług NSZZ „Solidarność”. W spotkaniu założycielskim udział wzięli przedstawiciele m.in. Związku Rzemiosła Polskiego, Akcji Katolickiej, KZPRSS Społem, Polskiej Izby Handlowej, Federacja ZZ Handlu i Spółdzielczości OPZZ, Lewiatana, Stowarzyszenia Zdrowa Praca, Misji Gabriela, Polskiej Izby Paliw Płynnych, Polskiej Grupy Supermarketów.
Inicjatywa ma na celu przede wszystkim poprawienie losu polskich pracowników pracujących w handlu.
Autorem projektu ustawy jest dr Mateusz Warchał, który prezentując jego zapisy zwracał uwagę, że nie jest to zakaz handlu, ale ograniczenie, które w Europie nie jest niczym szczególnym. Zdaniem Warchała nie wystarczy nowelizacja kodeksu pracy i innych ustaw, konieczna jest specjalna ustawa.
Ustawa zakłada liczne wyłączenia dopuszczające handel w niedzielę np. na stacjach benzynowych, w kioskach, sklepach na dworcach autobusowych, kolejowych, portach lotniczych, strefach wolnocłowych, piekarniach, obiektach infrastruktury kryzysowej, szpitalach, szkołach.
 
Obecnie rozpoczęło się zbieranie podpisów, na które prawo przewiduje 3 miesiące. Po złożeniu wniosku odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie, po którym ustawa powinna trafić do komisji sejmowej, gdzie ostatecznie zostanie wypracowany kształt ustawy.
 
Zapraszamy do poparcia tej inicjatywy poprzez złożenie podpisu pod wnioskiem. Podpisy są zbierane w siedzibie Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" w Kielcach, ul. Planty 16A oraz w siedzibach Delegatur „Solidarności” w każdym mieście powiatowym województwa świętokrzyskiego.
 
Tu można pobrać Tabelę