Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 Obrońca robotniczej sprawy – 36. rocznica męczeńskiej śmierci ks. R. Kotlarza

 

W Koniemłotach k/Staszowa uroczyście upamiętniono 36. rocznicę śmierci ks. Romana Kotlarza. To tam się urodził i na tamtejszym cmentarzu parafialnym jest pochowany.

Ksiądz Roman swą kapłańską posługę sprawował w różnych parafiach diecezji radomskiej. A od 1961r. był proboszczemparafii w Pelagowie k/Radomia. W tamtym okresie za swą postawę i wygłaszanie patriotycznych kazań był stale inwigilowany przez służbę bezpieczeństwa. Zapewne nie przypadkowo znalazł się 25 czerwca 1976r. w czasie WydarzeńRadomskich wśród strajkujących robotników. Ze schodów kościoła Świętej Trójcy błogosławił pracowników Zakładów Metalowych im Waltera. Takiej postawy „władza ludowa” nie miała w zwyczaju tolerować. Tym bardziej, że po brutalnej pacyfikacji protestujących podczas nabożeństw modlił się za pobitych i aresztowanych robotników. W swych kazaniach domagał się szacunku dla człowieka i jego pracy, piętnował kłamstwo i niesprawiedliwość. Za to był poddany rozlicznym represjom. Wzywano go na przesłuchania z tzw.„ścieżkami zdrowia” włącznie. Kilkakrotnie został brutalnie pobity przez „nieznanych sprawców” we własnej plebanii. W wyniku czego na skutek rozlicznych obrażeń zmarł w radomskim szpitalu. Władze nie zapomniały o nim nawet po śmierci. Zakazały pochowania księdza z należnymi mu honorami na radomskim cmentarzu. Zezwolono, aby pogrzeb odbył się po cichu, w tajemnicy, z udziałem tylko najbliższych w rodzinnej wiejskiej parafii – Koniemłoty. Jednak wbrew żądaniom władzy jego pogrzeb przerodził się w manifestację patriotyczną. Podczas ostatniej drogi, okoliczni mieszkańcy, rolnicy i robotnicy – nie tylko radomscy – oddali należny mu szacunek. Oddają szacunek i czczą jego pamięć do dziś. Wśród nich jest także „Solidarności”. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że to właśnie dzięki takim ludziom, ich ofiarom doczekaliśmy niezależnych związków zawodowych i możemy żyć w wolnej Polsce. Trzeba też pamiętać, że ksiądz Kotlarz był jednym z wielu duchownych, którzy za wolność i prawdę ponieśli cenę najwyższą. Oddali życie. Wśród nich był ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Stefan Niedzielak, ks. Stanisław Suchowolec, ks. Sylwester Zych i inni.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się od modlitwy i złożenia kwiatów na grobie ks. Romana Kotlarza. Później uczestnicy przemaszerowali przed kościół parafialny gdzie miała miejsce meta Biegu im Romana Kotlarza. Biorą w nim udział dzieci i młodzież ze szkól gminy Staszów. Następnie w kościele odprawiono uroczystą mszę św. za duszę ks. Romana. Msza sprawowana była także w intencji NSZZ „Solidarność” z okazji jej XXXII rocznicy. Na zakończenie uroczystości delegacje – wśród których byli przedstawiciele Związku – złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą ks. Romanowi Kotlarzowi.

Mieczysław Gójski

zobacz także: http://koniemloty.cba.pl/news.php?item.37.2