Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 Ludzie Pracy pielgrzymują na Jasną Górę

Tegoroczna, XXXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę zgromadziła w trzecią niedzielę września (20.09.2015r.) ponad 15 tys. członków i sympatyków „Solidarności”. Z Regionu Świętokrzyskiego przybyło do Częstochowy w 30 autokarach ok. 1500 pielgrzymów.

Głównym celebransem uroczystej mszy świętej był Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik a koncelebrantem abp Józef Kupny, nowy Krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy.

Wśród pielgrzymów była też najbliższa rodzina błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Pielgrzymów powitał przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda, który powiedział m.in.: «Coś się zmieniło 24 maja. Mamy dzisiaj prezydenta, który nie jest prezydentem elit politycznych, który jest prezydentem społeczeństwa, który wsłuchuje się w sprawy społeczeństwa. Nasza wspólna umowa programowa zostanie wykonana, a dotyczy głównie zmiany ustawy w sprawie wieku emerytalnego. Jako „Solidarność” dotrzymamy słowa i go zrealizujemy, bo jesteśmy konsekwentni w swoich działaniach». Powiedział także: « „Solidarność” będzie głośno mówić na temat najważniejszych spraw społecznych. Jesteśmy wyznacznikiem tego, co dzieje się w naszym kraju i będziemy się wypowiadać na bardzo ważne sprawy dotyczące pracowników i spraw społeczno-gospodarczych, chociaż Związkowi i Kościołowi odmawia się tego».

Podczas mszy świętej został poświęcony sztandar Koneckiej Delegatury Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”. Przewodniczącą tej Delegatury jest Helena Obara.

W procesji z darami wśród licznych delegacji związkowych była również przewodnicząca Delegatury Staszowskiej Joanna Dróżdż.

Pielgrzymki ludzi pracy na Jasną Górę zapoczątkował błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, patron „Solidarności”. Pierwsza odbyła się we wrześniu 1983r. dla robotników Huty Warszawa.

(ap)

foto