Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 Laureaci XX Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność”

Enea Elektrownia Połaniec SA w Zawadzie kolejny już raz gościła w swej siedzibie laureatów, tym razem XX Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność”, którego organizatorami są Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność” i Świętokrzyski Kurator Oświaty.

Partnerem tegorocznego konkursu była Enea Połaniec. Partnerstwo to jest efektem dużego zaangażowania tej firmy we wspieranie krzewienia lokalnego patriotyzmu m.in. przez angażowanie się w projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Instytucją współpracującą z organizatorem konkursu jest także kielecka Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej.

Adresatami konkursu są uczniowie szkół średnich województwa świętokrzyskiego a zasadniczym celem jest m.in. kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodzieży, rozwijanie zainteresowań najnowszą historią naszej Ojczyzny i Ziemi Świętokrzyskiej oraz rozwijanie wiedzy o ruchu związkowym w Polsce i na świecie a tym samym zwrócenie uwagi na rolę związków zawodowych, jaką odgrywają w naszym życiu zawodowym i społecznym. Podstawową tematyką są więc wydarzenia związane z najnowszą historią Polski, „Solidarności” oraz ruchu związkowego w Polsce i na świecie. Jego tematyka dotyczy także uniwersalnych funkcji i celów działania związków zawodowych, jako jednego z filarów każdego demokratycznego państwa.

W tym roku w eliminacjach szkolnych udział wzięło ok. 350 uczniów z 32 świętokrzyskich szkół, spośród których do etapu finałowego dostało się 62 uczniów. O tym, kto został tegorocznym laureatem zadecydowała suma uzyskanych punktów przez uczniów podczas wypełniania testu. Odpowiadając poprawnie na 30 pytań można było zdobyć maksymalnie 67 punktów. Zwycięzców było 11.

Wśród nich byli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie, Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu, Zespołu Szkół Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie, I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie, Zespołu Szkół Nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie, I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Adolfa Dygasińskiego w Sichowie Dużym.

Uroczyste wręczenie nagród dla jedenastu zwycięzców tej jubileuszowej edycji konkursu odbyło się 26 kwietnia 2024r. w sali widowiskowej przy Elektrowni Połaniec. Zwycięzca otrzymał wysokiej klasy laptop, a wśród nagród wręczonych kolejnym laureatom były: hulajnoga elektryczna, smartfony oraz głośniki bezprzewodowe, inteligentne zegarki i materiały dydaktyczne. Dodatkowo każdy laureat otrzymał dyplom.

Zwycięzcom konkursu towarzyszyli rodzice, opiekunowie i nauczyciele oraz liczni goście m.in. przedstawiciele Zarządu Enei Elektrowni Połaniec – wiceprezes Jerzy Król, Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” – Jerzy Jaworski, Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty w Kielcach – Anna Sajkiewicz, Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury IPN w Kielcach – dr Marzena Grosicka oraz przedstawiciele organizatora konkursu z Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” z przewodniczącym Waldemarem Bartoszem i Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność Pracowników Elektrowni Połaniec i Spółek z przewodniczącą Joanną Dróżdż.

Uczniowie uczestniczący w Konkursie Wiedzy o NSZZ „Solidarność mówią, że nie jest on łatwy ale już po raz dwudziesty cieszy się on dużą popularnością w szkołach co może świadczyć, że wśród młodzieży ciągle atrakcyjna jest historia Polski, wiedza o związkach zawodowych i roli jaką pełnią one w zakładach pracy.