Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 Jan Paweł II świętym

W niedzielę Miłosierdzia Bożego, 27 kwietnia 2014r. papież Jan Paweł II i papież Jan XXIII zostali ogłoszeni świętymi. Dwóch papieży zostało ogłoszonych świętymi podczas uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył papież Franciszek a jednym z koncelebransówbył papież senior Benedykt XVI.

Polski papież został ogłoszony w rekordowo krótkim czasie, dziewięć lat po śmierci. Już podczas uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II w kwietniu 2005r. na transparentach wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra wypisane były słowa Santo Subito! – „Święty natychmiast!” nie pozostawiające wątpliwości, iż wierni są przekonani o heroiczności cnót i świętości tego papieża. Jego następca na Stolicy Piotrowej – Benedykt XVI podzielając przekonanie wiernych zapoczątkował proces beatyfikacyjny, którego ukoronowaniem jest ogłoszenie Jana Pawła II świętym. Nowy święty został wpisany w poczet świętych w Martyrologium Romanum, którejest oficjalnym spisem wszystkich świętych i błogosławionych Kościoła Katolickiego. Kto raz został uznany za świętego i wpisany do Martyrologium, pozostaje świętym na zawsze.

Dla „Solidarności” od samego początku nauczanie Jana Pawła II było drogowskazem a On sam „mówił o nas i za nas”.

Wśród kilkuset tysięcy wiernych biorących udział w uroczystościach religijnych kanonizacji papieża Polaka w Rzymie było również ok. tysiąca związkowców „Solidarności” Świętokrzyskiej.