Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 Dyskusja Czy Służba Bezpieczeństwa rozpracowała „Solidarność”? – Kielce, 14 grudnia 2022 r.

14 grudnia 2022 r. o godz. 17.00 w CE IPN „Przystanek Historia” w Kielcach odbędzie się dyskusja pod hasłem Czy Służba Bezpieczeństwa rozpracowała „Solidarność”?. Spotkanie organizowane jest w związku z 41. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

W panelu dyskusyjnym wezmą udział:

– dr Grzegorz Majchrzak, pracownik Biura Badań Historycznych IPN, autor publikacji Rozpracowanie organów kierowniczych NSZZ „Solidarność” przez Służbę Bezpieczeństwa 1980 – 1982

– Marian Jaworski, w 1981 wybrany na przewodniczącego Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”

– dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki, historyk z Referatu Badań Historycznych Delegatury IPN w Kielcach

Spotkanie poprowadzi dr Marzena Grosicka, kierownik kieleckiego Referatu Badań Historycznych IPN.

Uczestnicy panelu będą dyskutowali o reakcjach resortu spraw wewnętrznych na wybuch konfliktu społecznego na początku lat 80. Poszukają odpowiedzi na pytanie jakie działania podjęła Służba Bezpieczeństwa w związku z pojawieniem się wielomilionowego ruchu społecznego – NSZZ „Solidarność”. Jak mocno ingerowała w prace władz krajowych związku, struktur regionalnych i zakładowych? Na czym polegały kombinacje operacyjne SB podejmowane wobec poszczególnych działaczy? Czy słuszne są powtarzane w niektórych kręgach opinie, że „Solidarność” była spenetrowana, czy wręcz sterowana przez SB?

W czasie dyskusji nie zabraknie wątków lokalnych i odniesień do regionu świętokrzyskiego. Jakie działania podejmowali kieleccy funkcjonariusze w związku z rozwojem opozycji demokratycznej na tym terenie? Czy ich praca była skuteczna? Jakie przynosiła efekty? Jak zmieniła się sytuacja w drugiej połowie 1981 r. i po wprowadzeniu stanu wojennego? Czy działacze „Solidarności” mieli świadomość przedsięwzięć podejmowanych przez SB? Swoje spojrzenie na te zagadnienia przedstawią również sami związkowcy.

Patronat honorowy: Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność”

Patronat medialny: TVP3 Kielce, Telewizja Świętokrzyska, Lokalna.TV, Polskie Radio Kielce, Radio eM Kielce, Echo Dnia, Niedziela Kielecka

""

""