Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 Apel Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” z dnia 24 lutego 2014r.
  
 
Dziękujemy najmocniej  za dotychczasowe deklaracje wsparcia ludzi poszkodowanych na Ukrainie – postrzelonych, pobitych, zmasakrowanych. Deklaracje pomocy opiewają już na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ponadto kilkanaście osób i hoteli postanowiło przyjąć osoby potrzebujące rekonwalescencji na kilka tygodni pobytu w Polsce, a nawet w Niemczech.
W związku z otwarciem granicy polsko-ukraińskiej dla transportów z pomocą rzeczową, apelujemy o składanie w Zarządzie Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” w Kielcach
(ul. Planty 16A, IV piętro) potrzebnych na Ukrainie rzeczy: koców, swetrów, spodni, kurtek i żywności długoterminowej (np. konserwy). Wszystkie one zostaną przetransportowane za naszą wschodnią granicę. Nadal przyjmujemy wpłaty gotówkowe na konto: Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność” 34 1020 2629 0000 9102 0009 1546 z dopiskiem: „UKRAINA” i oczekujemy na zgłoszenia osób
(i instytucji) gotowych przyjąć pod swój dach poszkodowanych na krótką choćby rekonwalescencję. Wśród poszkodowanych są osoby różnych narodowości, również Polacy mieszkający od pokoleń na Ukrainie. Jeden z nich – Leon Polański ze Żmerynki koło Winnicy zginął od kul morderców na Majdanie i został pochowany w parafii rzymskokatolickiej w Żmerynce. Miał 39 lat.
Kiedyś Gruzini, Polacy a dziś mieszkańcy Ukrainy potrzebują naszego wsparcia. Jak to pisał Antoni Słonimski „Ten jest z ojczyzny mojej”:
 
Ten, co o własnym kraju zapomina.
Na wieść, jak krwią opływa naród czeski,
Bratem się czuje Jugosłowianina,
Norwegiem, kiedy cierpi lud norweski,
 
Z matką żydowską nad pobite syny
Schyla się, ręce załamując żalem,
Gdy Moskal pada – czuje się Moskalem,
Z Ukraińcami płacze Ukrainy,
 
Ten, który wszystkim serce swe otwiera,
Francuzem jest, gdy Francja cierpi, Grekiem –
Gdy naród grecki z głodu obumiera,
ten jest z ojczyzny mojej. Jest człowiekiem
 
W sprawach pomocy dla Ukrainy – kontakt z Pawłem Krzeszowskim (Tel. 533-263-987).
 
Za Prezydium
 
Waldemar Bartosz
PRZEWODNICZĄCY
Zarządu Regionu Świętokrzyskiego
NSZZ „Solidarność”