Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 94 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

W 2012r. przypada 94. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętokrzyska „Solidarność” licznie uczestniczyła w uroczystych obchodach tego święta w miastach i gminach razem z mieszkańcami województwa. W Kielcach uroczystości rozpoczęły się 11 listopada w Bazylice Katedralnej mszą świętą w intencji Ojczyzny sprawowaną przez ks. bp Kazimierza Gurdę. Następnie uczestnicy uroczystości, m.in. poczty sztandarowe, przedstawiciele służb mundurowych, parlamentarzyści, władze wojewódzkie, miejskie, przedstawiciele Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" oraz liczni kielczanie przemaszerowali spod katedry pod pomnik Czynu Legionowego – „Czwórki” gdzie odbyły się przemówienia okolicznościowe, apel poległych oraz złożono kwiaty. Kolejną częścią uroczystości było wręczenie odznaczeń i mianowań w Wojewódzkim Domu Kultury. Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczono m.in. przewodniczącego Świętokrzyskiej „Solidarności” Waldemara Bartosza oraz Włodzimierza Hermana – działacza „Solidarności” w skarżyskim Bumarze.

Krzyż Wolności i Solidarnościjest polskim odznaczeniem cywilnym, nadawanym przez prezydenta RP działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. Zostało ustanowione ustawą z dnia 5 sierpnia 2010.

Homilia wygłoszona przez abp S.L.Głódzia w Bazylice Mariackiej w Gdańsku 11 listopada 2012r. podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny.