Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

W bieżącym roku – 13 grudnia, mijają 42 lata od wprowadzenia, tragicznego w skutkach dla Polaków, stanu wojennego. Rocznica ta jest jedną z dat historycznych, o której trzeba przypominać, aby nie zniknęły z pamięci ofiary i nie zostały zafałszowane trudności tamtego czasu.
Zapraszamy do wzięcia udziału w regionalnych uroczystościach 42. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

KIELCE
13 grudnia 2023r.

godz. 9.00 – złożenie kwiatów pod tablicą okolicznościową na Areszcie Śledczym, Kielce-Piaski;
godz. 10.30 – złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą strajk – Chemar, ul. Olszewskiego 6;
godz. 15.00 – „Bilans represji wobec mieszkańców regionu świętokrzyskiego w okresie stanu wojennego” – wykład dr Marzeny Grosickiej, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia”, ul. Warszawska 5;
godz. 18.00 – Msza święta sprawowana przez Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego w intencji ofiar stanu wojennego – Kielecka Bazylika Katedralna;
ok. godz. 19.00 – składanie kwiatów przed figurą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Plac NMP.

Również w Delegaturach Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” odbędą się nabożeństwa w intencji ofiar stanu wojennego.

JĘDRZEJÓW
17 grudnia 2023r.

godz. 11.00 – Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej w intencji ofiar stanu wojennego oraz za Ojczyznę, (ul. Adolfa Dygasińskiego 96A).

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
13 grudnia 2023r.

godz. 18.00 – Msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w intencji ofiar stanu wojennego oraz za Ojczyznę, (ul. Sandomierska).
godz. 19.00 – Przemarsz ulicami pod Pomnik przy Rondzie Solidarności;
–  złożenie kwiatów przy Pomniku upamiętniającym strajk pracowników Huty.

STARACHOWICE
13 grudnia 2023r.

godz. 14.15 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed Biurowcem Głównym Man Bus;
godz. 17.15 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy „Kamieniu Solidarności” przy Rondzie Solidarności
godz. 18.00 – Msza św. w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach w intencji ofiar stanu wojennego oraz za Ojczyznę.
Po nabożeństwie modlitwa za zmarłych członków NSZZ „Solidarność”, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy przy „Tablicy Robotników” oraz „Pomniku Solidarności” w Panteonie Pamięci.

STASZÓW
13 grudnia 2023r.

godz. 16.15 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod okolicznościową tablicą na kościele pw. Świętego Ducha, (ul. Partyzantów 1).

17 grudnia 2023r.
godz. 11.30 – Msza św. w kościele pw. Świętej Barbary w intencji ofiar stanu wojennego oraz za Ojczyznę, (ul. Adama Mickiewicza 21).

WŁOSZCZOWA
13 grudnia 2023r.

godz. 17.00 – Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w intencji ofiar stanu wojennego oraz za Ojczyznę, (ul. Partyzantów 3).