Kazimierz Pasternak
5 października 2024r. odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”. Przewodniczący Waldemar Bartosz realizując przyjęty porządek obrad w pierwszej kolejności zrelacjonował przebieg i ustalenia Konwentu Przewodniczących Zarządów Regionów dziękując za aktywność i organizacyjne zaangażowanie w przygotowanie uroczystości związanych z 40. rocznicą męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki – Patrona „Solidarności”.
Wielce niepokojącym problemem, zarówno w skali ogólnokrajowej jak i lokalnej jest rosnąca liczba zakładów pracy będących w ekonomicznych tarapatach związanych głównie z rosnącymi kosztami energii, co w pierwszej kolejności skutkuje dramatem utraty pracy przez tysiące pracowników. Do tego dochodzą patologie w zarządzaniu firmami, brak inwestycji czy niepodejmowanie strategicznych decyzji rozwojowych. Dotyczy to m.in. PKP Cargo będącego w procesie restrukturyzacji przez sanację, gdzie została zwolniona Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność”, pracę tracą pracownicy zrzeszeni w NSZZ „Solidarność” i inni pracownicy podlegający szczególnej ochronie stosunku pracy. Sprawy te rozstrzygane przez sądu pracy z reguły są korzystne dla zwalnianych pracowników pozwalające na kontynuowanie zatrudnienia w formule zabezpieczenia sądowego. Niestety, podejmowane akcje protestacyjne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów co jest sygnałem dla władzy, że można bezkarnie realizować wspomniane patologie. Sprawy te będą objęte również postępowaniem na podstawie prawa międzynarodowego przy udziale Międzynarodowej Organizacji Pracy czy Trybunału Praw Człowieka.
Bardzo trudna sytuacja ekonomiczna Grupy Azoty (ponad 10 miliardów zł zadłużenia), to kolejny sektor gospodarki z perspektywą zwolnień grupowych i problemów w produkcji nawozów dla potrzeb rolnictwa i wyrobów związanych z przemysłem chemicznym. „Siarkopol” będący w Grupie Azoty już przystąpił do zwolnień grupowych ponad 200 pracowników, mimo rosnących cen siarki na rynkach światowych.
Poczta Polska to kolejna firma użyteczności publicznej z kłopotami finansowymi, co skutkuje zwolnieniami pracowników i planowaną na początku przyszłego roku akcją strajkową w przedmiocie podwyżki wynagrodzeń. Decyzje organizacyjne spowodowały rejonizację oddziałów, co w konsekwencji doprowadziło do likwidacji Dyrekcji Poczty Polskiej – Oddział Kielce. Zadłużenie Poczty Polskiej z okres 9 miesięcy to ponad 600 milionów złotych.
W ocenie Wojciecha Krasuskiego – przewodniczącego hutniczej „Solidarności” możemy być świadkami zagłady przemysłu w naszym kraju i dramatycznych skutków z tym związanych. Do końca roku cztery zakłady hutnicze zostaną zamknięte. Od stycznia kolejna podwyżka cen energii drastycznie pogorszy krajową koniunkturę gospodarczą (a już obecnie cena energii elektrycznej w Polsce jest najwyższa wśród innych krajów unijnych). Dlatego nadal trwa zbiórka podpisów popierających referendum w celu zatrzymania Zielonego Ładu – niszczącego naszą gospodarkę.
Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” został poinformowany o sytuacji zakładowych struktur związkowych, m.in. w Zakładzie Usług Komunalnych w Daleszycach, kieleckim MPK (wypowiedziany ZUZP), Totalizatorze Sportowym i Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
Artur Jopek, zastępca przewodniczącego, omówił przygotowany na listopad harmonogram szkoleń adresowany do zakładowych organizacji związkowych NSZZ „Solidarność” oraz społecznych inspektorów pracy, przekazał informację o rozstrzygnięciu Konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom, gdzie w grupie 10 laureatów są: Lhoist Bukowa i Odlewnie Polskie SA w Starachowicach oraz wskazał na już gotowy, dostępny dla zainteresowanych, raport dot. Zielonego Ładu.
Kolejne posiedzenie Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” zaplanowano na 3 grudnia 2024r.