Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 „TU rodziła się Solidarność Rolników”

W czterdziestolecie narodzin niezależnego ruchu chłopskiego w Polsce została otwarta (21kwietnia 2021r.) w Radkowicach (gm. Pawłów), przygotowana przez IPN, plenerowa wystawa „Tu rodziła się Solidarność Rolników”. Nieprzypadkowo miejscowość ta została wybrana na prezentację wystawy. Tu bowiem w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku rozwijała się intensywnie rolnicza „Solidarność”, na co miała duży wpływ niezwykle aktywna działalność Wandy Pomianowskiej.
W województwie kieleckim ruch chłopski był bardzo aktywny. We wsiach obecne były różne przejawy oporu społecznego. Ukazywały się antyreżimowe napisy, ulotki, plakaty i odezwy. Duże poparcie miało tu „mikołajczykowskie” PSL, które sprzeciwiało się komunistycznej wizji państwa, o czym w swoim wystąpieniu mówił biorący udział w uroczystości otwarcia wystawy, przewodniczący Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" Waldemar Bartosz. Przewodniczący nawiązując do aktywnej przeszłości ruchu ludowego, życzył ludziom wsi powrotu do zorganizowania się.
Wystawa prezentowana jest w Radkowicach, na placu przy kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej (Radkowice 5A) do 4 maja 2021r. 12 maja, ekspozycja, podobnie jak 16 innych z całego kraju, zostanie pokazana na Placu Piłsudskiego w Warszawie.
W uroczystości otwarcia wystawy, ze względu na ścisły reżim sanitarny, uczestniczyło nieliczne grono osób, wśród których byli m.in. dr Marzena Grosicka z IPN, Waldemar Bartosz – przewodniczący Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność", Marek Wojtas – wójt gminy Pawłów.

""

 

""

 

""