Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 Świętokrzyska „Solidarność” gości Polaków z Korostyszewa
Grupa Polaków z Korostyszewa z Obwodu Żytomierskiego na Ukrainie przebywa w Kielcach na zaproszenie Świętokrzyskiej „Solidarności” i Świętokrzyskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” (w dn. 19-30 sierpnia 2019r.).
Celem ich pobytu jest zapoznanie z dziedzictwem kulturowym. W programie jest m.in. zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie, Jasna Góra, Kraków, Święty Krzyż.
W kieleckim centrum edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” 23 sierpnia br. odbyło się spotkanie, podczas którego Marek Jończyk z kieleckiej delegatury IPN wygłosił wykład o losach Polaków na Kresach. Spotkanie wypełniły również wspomnienia gości z Korostyszewa o losach swych przodków.
 
Zaproszeni Polacy z Korostyszewa to przeważnie potomkowie tych rodaków, którzy ocaleli z represji stalinowskich z końca lat 30-tych XX wieku. Utworzony wówczas przez Stalina „Polski Rejon Narodowy im. Juliana Marchlewskiego” nie spełnił oczekiwań jego twórcy i został następnie zlikwidowany a jego mieszkańcy (w 80% Polacy) w zdecydowanej większości zostali zamordowani lub wysiedleni na Syberię i do Kazachstanu.
Po upadku ZSRR, na początku lat 90-tych XX wieku, w tamtych okolicach odradzały się parafie rzymskokatolickie, wokół których skupiało się życie Polaków ocalałych z tamtej eksterminacji. Jednym z takich ośrodków jest miasto Korostyszew k/Żytomierza, gdzie duszpasterzuje Polak – ks. Marian Kuc.
 
""
 
""
 
""
 
""
 
""
 
""