Strona główna 5 Aktualności 5 Święto Wolności i Solidarności – uroczystości w Kielcach
Wspomnieniami bohaterów wydarzeń, które miały miejsce w naszym regionie w 1980r. i 1982r. rozpoczęły się uroczystości poświęcone 37. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Spotkanie zostało zorganizowane 28 sierpnia br. w kieleckim Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia przez Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność", Delegaturę IPN w Kielcach oraz Wojewódzką Radę Konsultacyjną ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych.
Historyczne tło wydarzeń, które zapoczątkowały w naszym regionie narodziny „Solidarności” przedstawił dr Ryszard Śmietanka Kruszelnicki – pracownik kieleckiego IPN. Wspomnieniami z 1980r. podzielił się jeden z głównych uczestników tamtych wydarzeń, współautor dziejącej się wtedy historii, przewodniczący ówczesnej świętokrzyskiej „Solidarnośći” – Mirosław Domińczyk. O swoich przeżyciach podczas kieleckiej demonstracji 31 sierpnia 1982r. opowiadała uczestniczka tego wydarzenia Danuta Papaj – córka ówczesnego przewodniczącego „Solidarności” w Trzuskawicy Adama Koguta. O demonstracji, która tego samego dnia miała miejsce w Starachowicach mówił Paweł Perchel – przewodniczący stowarzyszenia „Wolni i Solidarni 1980-1989”.
Spotkanie zakończył minikoncert pieśni o „Solidarności” w wykonaniu znakomitego muzyka Artura Bińka.
W spotkaniu uczestniczyli również m.in. parlamentarzyści: Bogdan Wenta, Krzysztof Słoń, Krzysztof Lipiec, oraz wicewojewoda Andrzej Bętkowski, prezydent Starachowic Marek Materek, wójt Miedzianej Góry Zdzisław Wrzałka.

Druga część kieleckich obchodów 37. rocznicy powstania „Solidarności” odbyła się 31 sierpnia br.

Rano złożone zostały kwiaty przed tablicą upamiętniającą strajki pracowników CHEMARU w latach 80-tych (wieżowiec ZUChiAP "Chemar" SA, Kielce, ul. Olszewskiego 6).
Uroczystości popołudniowe rozpoczęły się odsłonięciem tablicy na frontonie pierwszej siedziby „Solidarności” w Kielcach przy ul. Koziej 10A (wówczas ul. Świętokrzyska). Początki działalności „Solidarnośći” w tym budynku przypomniał dzisiejszy przewodniczący NSZZ "Solidarność" Waldemar Bartosz. Odsłonił tablicę równolatek „Solidarności” – Tomasz Wróblewski, członek organizacji związkowej w CHEMARZE. Następnie złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą powstanie „Solidarności”, po czym uczestnicy udali się do kieleckiej bazyliki katedralnej gdzie wzięli udział w uroczytej Mszy św. sprawowanej przez o. opata Edwarda Stradomskiego, SOCist. w intencji Ojczyzny i „Solidarności”. Po nabożeństwie przed figurą błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki złożono hołd kapelanowi „Solidarności”. Na zakończenie odśpiewano hymn.

Uroczystość zgromadziła wiele osób. Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” reprezentował przewodniczący Waldemar Bartosz wraz zastępcami Mieczysławem Gójskim i Kazimierzem Pasternakiem. Licznie reprezentowane były zakładowe organizacje związkowe. Byli również parlamentarzyści – senatorowie Krzysztof Słoń i Jarosław Rusiecki, posłowie Bogdan Latosiński, Krzysztof Lipiec, Maria Zuba, Czesław Sobierajski a także wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, prezydent Kielc Wojciech Lubawski i jego zastępca Andrzej Sygut oraz radni Kielc i samorządowcy z gmin Miedziana Góra i Bodzentyn a także przedstawiciele organizacji społecznych i wiele osób, którym bliska jest "Solidarność".

Uroczystości poświęcone 37. rocznicy powstania „Solidarności” miały miejsce również w Delegaturach Zarządu Regionu.