Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 „Okrągły Stół – fakty i mity” – spotkanie z prof. Antonim Dudkiem

Spory o ocenę procesu upadania komunizmu w Polsce trwają do dziś. 14 lutego o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach, odbędzie się spotkanie z historykiem i politologiem prof. Antonim Dudkiem, poświęcone początkom kształtowania się III Rzeczpospolitej.

Wokół przełomu roku 1989 przez ostatnie dekady narosło szereg pytań, a Okrągły Stół uznany został za swoisty mit założycielski III RP. Zwolennicy rozmów „Solidarności” z władzą komunistyczną upatrują w nim jednak wzoru politycznego dialogu, natomiast krytycy – symbolu zdrady i zmowy złowrogich sił. Która legenda – „biała” czy „czarna” przeważa w aktualnej narracji historycznej? Wśród wątków, które poruszone zostaną w dyskusji, znajdą się także przyczyny rozpadu dyktatury komunistów w Polsce i jego skutki oraz motywy, którymi kierowały się obie strony uczestniczące w obradach.

„Okrągły Stół – fakty i mity” będzie kolejnym w „Przystanku Historia” spotkaniem z cyklu „Kłopoty z historią”, w którym podejmowane są zagadnienia dotyczące najnowszej historii Polski, nierzadko kwestii spornych i skomplikowanych.

 

""