Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 Odszedł Adam Mitura

Z wiarą i chrześcijańską nadzieją na zmartwychwstanie przyjęliśmy wiadomość o śmierci Adama Mitury, niezłomnego działacza NSZZ "Solidarność" i nauczyciela historii i języka polskiego w szkołach w Końskich i w Ostrowcu Świętokrzyskim.
 
 
Adam Mitura, ur. 29 czerwca 1922r. w Ciszycy-Kolonii, zm. 27 września 2019r.
Ukończył w 1949r. studia historyczne i polonistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował jako nauczyciel w Zespole Szkół Ekonomicznych w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 1952r. został usunięty ze szkolnictwa za „poglądy reakcyjne”. Pracował następnie w szkołach w Końskich. W latach 1958–1981 był nauczycielem historii i języka polskiego w Liceum Ekonomicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W latach 80. zaangażowany w działalność Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, zasiadał w zarządzie Regionu Świętokrzyskiego. W stanie wojennym został internowany. Był także członkiem redakcji drugoobiegowego pisma „Biuletyn Informacyjny” w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W 1989r. uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy z okręgu skarżyskiego, jako kandydat bezpartyjny z poparciem Komitetu Obywatelskiego. Zasiadał w Obywatelskim Klubie Parlamentarnym. Był członkiem Komisji Edukacji, Nauki i Postępu Technicznego oraz Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. W 1991r. wycofał się z działalności politycznej, przechodząc następnie na emeryturę.
W 1974r. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. W 2013r., za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.  (za:wikipedia.org)
 
Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie!
 
""