Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach niewoli (od roku 1795 – III rozbiór dokonany przez Austrię, Prusy i Rosję).

Do 1936 roku święto obchodzono 7 listopada – na pamiątkę utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. W 1937 roku przesunięto obchody na 11 listopada – tego dnia w 1918 roku Józef Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. W czasie II wojny światowej i przez cały okres powojenny (50 lat, 1939-1989), aż do 1989 roku, obchody Święta Niepodległości były zakazane, a nieraz również brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO.

W 1989 roku Sejm RP przywrócił święto 11 listopada i ustanowił je dniem wolnym od pracy. Od tego czasu każdego roku w wielu miastach odbywają się oficjalne uroczystości, w których uczestniczą najwyżsi przedstawiciele władz świeckich i duchowych. We współczesnej Polsce jest to jedno z najważniejszych świąt państwowych i patriotycznych.

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości odbędą się 11 listopada w Kielcach. Organizuje je Wojewoda Świętokrzyski. Rano pod Pomnikiem Niepodległości zostaną złożone kwiaty. W Bazylice Katedralnej o godz. 11.00 odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Będzie jej przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Po nabożeństwie poczty sztandarowe z asystą honorową i uczestnikami obchodów święta 11 listopada przejdą na Plac Wolności. Tu nastąpi podniesienie Flagi Państwowej, odegranie Hymnu Państwowego, uroczysta zmiana wart przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, przemówienie Wojewody Świętokrzyskiego, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów, defilada pododdziałów, pokaz musztry. Po zakończeniu tej części odbędzie się Festyn Niepodległościowy „Pod znakiem Biało-Czerwonej”.

Uroczystości Święta Niepodległości odbywać się będą również w miastach powiatowych i gminach naszego województwa.

Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w tych uroczystościach.

Nie zapomnijmy udekorować nasze domy Flagą Państwową.

""