Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 Godny wybór – przywrócenie wieku emerytalnego”. Spotkanie w Świętokrzyskiej "Solidarności"

Od 1 października 2017r. wchodzą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Jest to pozytywny skutek prowadzonej przez „Solidarność” przez pięć lat batalii przeciw podwyższeniu wieku emerytalnego w 2012r. przez PO-PSL. „Solidarność” zapowiedziała, że doprowadzi do cofnięcia tej fatalnej decyzji i słowa dotrzymała.

NSZZ „Solidarność” wspólnie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Kancelarią Prezydenta oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych rozpoczęła kampanię społeczno-informacyjną „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”. Jej celem jest uświadomienie obywatelom, że przejście na emeryturę jest prawem, a nie obowiązkiem, oraz podkreślenie braku zagrożeń w związku z obniżeniem wieku emerytalnego. Jedno z takich spotkań z osobami ze wszystkich powiatów województwa świętokrzyskiego odbyło się 30 maja 2017r. w siedzibie Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" w Kielcach. Wzięli w nim udział przedstawiciele: Kancelarii Prezydenta RP – Pan Cezary Kochalski, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Pan Krzysztof Michałkiewicz oraz NSZZ "Solidarność" – Pan Bogdan Kubiak. Uczestnikami spotkania byli także m.in. wicewojewoda świętokrzyski – Pan Andrzej Bętkowski oraz dyrektor kieleckiego oddziału ZUS – Pan Paweł Kaleta.

W regionie świętokrzyskim, prawo do przejścia na emeryturę zyska w październiku dodatkowe 13 tysięcy osób. Ustawa określająca minimalny wiek emerytalny zapewnia jednakowy 4-letni okres ochronny dla wszystkich pracowników. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Oznacza to, że osoby, które skończą wiek 60/65 lat, a znajdują się już w okresie ochronnym, począwszy od października 2017 r., nadal będą z niego korzystać.

Od lipca we wszystkich placówkach ZUS, w całym kraju uruchomione zostaną stanowiska doradców emerytalnych. Doradca wyjaśni potencjalnym emerytom, od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanej przez zainteresowanego daty zakończenia pracy. Tym samym pośrednio doradcy podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia. Decyzję w tej sprawie podejmie już sam zainteresowany, czy po osiągnięciu wieku emerytalnego 60 lub 65lat przechodzi na emeryturę czy pracuje dalej. Ekonomiści szacują, że każdy rok dodatkowej pracy, podniesie wypłatę o 8 procent.

Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można już składać 1 września 2017r.

foto