Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Stanowisko

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”
z dn. 4 czerwca 2024 r.
w sprawie sytuacji w KiZChS „Siarkopol” S.A.

Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” podziela niepokój pracowników Grupa Azoty KiZChS „Siarkopol” z siedzibą w Grzybowie k/Staszowa. Wielokrotnie podejmowane stanowiska Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w tym przedsiębiorstwie (np. z dn. 24.05.2024r., z dn. 29.05.2024r.) jak również w poprzednich latach dotyczą jednoznacznie złej sytuacji dotyczącej finansów przedsiębiorstwa, braku jasnej strategii rozwoju firmy, w tym braku inwestycji w postaci budowy nowej kopalni siarki.

Publikowane ostatnio informacje o planowanej sprzedaży kopalni w Osieku, co miałoby pomóc Azotom (za: portal businessinsidar.com) spowodowało podniesienie poziomu niepokoju społecznego. Taka decyzja oznaczałaby koniec „Siarkopolu”, a planowane „wzmocnienie obszaru usług logistycznych z wykorzystaniem infrastruktury Siarkopolu” (tenże portal businessinsider.com) potwierdza niebezpieczeństwo praktycznej likwidacji „Siarkopolu”. Likwidacja unikalnej działalności (jedyna kopalnia siarki w świecie prowadząca produkcję przemysłową) jaką prowadzi „Siarkopol” jest niedopuszczalna.

Stanowisko Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” z dn. 21 maja 2024r. w sposób jednoznaczny diagnozuje sytuację „Siarkopolu” i wzywa do podjęcia „skutecznych decyzji wzmacniających i stabilizujących istnienie Siarkopolu”. Oczekujemy, aby takie decyzje poprzedzone były rzetelnym dialogiem społecznym z przedstawicielami pracowników – reprezentatywnymi związkami zawodowymi. NSZZ „Solidarność” deklaruje wolę takiego dialogu.

Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, tak jak zawsze, stać będzie po stronie pracowników, deklarując jednoznacznie wsparcie merytoryczne i logistyczne. Oczekujemy od władz państwowych jasnego stanowiska i decyzji wzmacniających „Siarkopol”, z dezaprobatą odnosząc się do pomysłów sprzedaży polskiej siarki.

Za Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”
Waldemar Bartosz
Przewodniczący