Strona główna 5 Aktualności 5 Enea Połaniec partnerem Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność”

Uczniowie szkół ponadpodstawowych z całego województwa świętokrzyskiego rywalizowali w konkursie wiedzy o Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarność” czyli polskiej drodze do demokracji, genezie i fascynujących dziejach ruchu „Solidarności”, który pokojowo zmienił Polskę i świat. Partnerem konkursu jest Enea Połaniec.

Konkurs w swojej tematyce obejmuje podstawową wiedzę dotyczącą ruchu związkowego w Polsce i na świecie, przybliżając młodzieży cele i funkcje działalności związków zawodowych jako jednego z głównych, konstytucyjnych filarów demokratycznego Państwa.

Dzięki udziałowi w konkursie młodzi ludzie poznają historię narodzin demokratycznej Polski, ale też zdobywają praktyczną wiedzę na temat prawa pracy w tym także cele funkcjonowania państwowej i społecznej inspekcji pracy. Ta wiedza jest bardzo przydatna w dorosłym życiu.

Ten konkurs, oprócz „piątki” w szkole, to wielka satysfakcja. Dla niektórych uczestników to inspiracja, dzięki której później wybierają studia prawnicze czy socjologiczne – mówi Waldemar Bartosz, przewodniczący Zarządu Świętokrzyskiego NSZZ Solidarność

Celem konkursu jest przede wszystkim kształtowanie u uczniów postaw warunkujących sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie. Był to już drugi – finałowy etap konkursu, w którym znaleźli się najlepsi uczniowie – wyłonieni w ramach eliminacji szkolnych.

W finale uczniowie musieli odpowiedzieć na 33 pytania dotyczące m.in zagadnień związanych z najnowszą, powojenną historią Polski oraz wiedzy o społeczeństwie. Był to nie tylko sprawdzian ze znajomości podstaw współczesnej demokracji, ale także test wiedzy z prawa pracy. Wyniki konkursu zostaną przesłane do szkół, a uroczyste ogłoszenie i wręczenie nagród odbędzie się 12 kwietnia w Enei Elektrowni Połaniec. Zwycięzca konkursu otrzyma  wysokiej klasy laptop, a kolejne dziewięć osób cenne nagrody.

Cieszy mnie, że młodzi ludzie chcą uczyć się i poznawać historię, która ma przecież ogromny wpływ na to, kim dziś jesteśmy jako naród i społeczeństwo. Jestem przekonany, że zdobyta wiedza zainspiruje ich i zachęci do współuczestniczenia w podejmowaniu i realizowaniu decyzji ważnych dla społeczności – powiedział Bogusław Rybacki, prezes Enei Połaniec.

Enea Połaniec, która jest partnerem tegorocznej edycji konkursu, od lat wspiera krzewienie lokalnego patriotyzmu, mocno angażując się w projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Organizatorem konkursu jest Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” wspólnie ze Świętokrzyskim Kuratorium Oświaty w Kielcach. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje Piotr Duda, Przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”.