Strona główna 5 Aktualności 5 Pracodawcy przyjaźni pracownikom

Podczas uroczystej gali w sali kolumnowej pałacu prezydenckiego, 24 lutego 2020 roku, siedemnastu pracodawców odebrało z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy oraz Przewodniczącego "Solidarności" – Piotra Dudy, certyfikaty „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” (PPP). Uroczysta gala była ukoronowaniem XII edycji Konkursu „PPP”, promującego firmy wyróżniające się przestrzeganiem prawa pracy, w szczególności stabilnością zatrudnienia, zasad bhp, poszanowaniem prawa pracowników do zrzeszania się w związki zawodowe oraz prowadzeniem dialogu społecznego. Konkurs promuje pracodawców mogących być wzorem dla innych.
Wśród tegorocznych laureatów konkursu nie zabrakło firm z naszego regionu. Są to: Kopalnia Morawica SA oraz Iskra – Centrum Narzędzi Specjalnych Sp. z o.o. w Kielcach. Kopalnia Morawica została laureatem PPP już po raz czwarty, bijąc w tej kategorii swoisty rekord Polski, natomiast Iskra – CNS została laureatem konkursu po raz drugi. Obie firmy to znane i uznane świętokrzyskie marki.
Kopalnia Wapienia „Morawica” SA to firma istniejąca od ponad 40 lat, której działalność skupia się głównie na wydobyciu kamienia wapiennego. Jest to jeden z największych zakładów tej branży w kraju. Wydobywa rocznie ponad 3 miliony ton cennego kamienia. To firma zatrudniająca około 180 pracowników a od blisko 30 lat działa w formule spółki pracowniczej. Liderem tamtejszej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” jest Stefan Skiba, a statuetkę wraz z certyfikatem PPP z rąk Prezydenta RP oraz Przewodniczącego "Solidarności" odebrał prezes zarządu Józef Dąbek.
Drugi świętokrzyski laureat, Iskra – Centrum Narzędzi Specjalnych Sp. z o.o. w Kielcach, to jedna z firm powstałych na bazie sprywatyzowanej (w pierwszej połowie lat 90) FŁT „Iskra”, wówczas firmy znanej, nie tylko jako największy producent łożysk tocznych w Polsce, ale także, jako zakład zasłużony dla „Solidarności” i Wolnej Polski. W roku 1980 to właśnie tam rodziła się Świętokrzyska „Solidarność”. Dzisiaj, Iskra – CNS jest producentem narzędzi i oprzyrządowania dla przemysłu. Jest firmą wykorzystującą najnowocześniejszy park maszynowy, z którego korzysta wysokokwalifikowana i doświadczona, blisko 300-osobowa załoga. Prezesem zarządu spółki jest Robert Marzec, natomiast Zakładową „Solidarnością ”w Iskra CNS kieruje Tadeusz Wójcik.