Strona główna 5 TSS 31 (1445) 27 sierpnia 2024 5 44. Rocznica Powstania „Solidarności”

Uroczystości w Regionie Świętokrzyskim

Zapraszamy członków NSZZ „Solidarność”, przedstawicieli organizacji zakładowych, poczty sztandarowe oraz wszystkich sympatyków „Solidarności” na uroczystości z okazji 44. rocznicy Wydarzeń Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

DZIEŃ SOLIDARNOŚCI I WOLNOŚCI

KIELCE

31 sierpnia 2024r.

godz. 17.40 – Złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstanie NSZZ „Solidarność” (Kielce, Skwer im. Stefana Żeromskiego, vis-à-vis Bazyliki Katedralnej).

godz. 18.00 – Msza święta sprawowana przez Biskupa Andrzeja Kaletę w intencji Ojczyzny i Świata Pracy – Bazylika Katedralna (Kielce, Plac NMP 3).

ok. godz. 19.00 – Złożenie kwiatów przed figurą bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Patrona „Solidarności” (Kielce, Plac NMP 3).

Uroczystości związane z 44. rocznicą powstania NSZZ „Solidarność” odbywają się również w Delegaturach Zarządu Regionu Świętokrzyskiego.

DELEGATURA JĘDRZEJÓW

1 września 2024r.

godz. 11.00 – Msza święta w intencji Ojczyzny i NSZZ „Solidarność” w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Łaskawej w Jędrzejowie (ul. Dygasińskiego 96A).

DELEGATURA KOŃSKIE

30 sierpnia 2024r.

godz. 18.00 – Msza święta w intencji Ojczyzny i NSZZ ,,Solidarność” w koneckiej kolegiacie pod wezwaniem św. Mikołaja (Końskie, ul. Ks. Józefa Granata 8);

DELEGATURA OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

1 września 2024r.

godz. 10.30 – Msza święta w intencji Ojczyzny i NSZZ „Solidarność” w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim (ul. Polna 3). Po nabożeństwie złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą NSZZ „Solidarność”.

DELEGATURA SKARŻYSKO-KAMIENNA

31 sierpnia 2024r.

godz. 17.00 – Msza święta w intencji Ojczyzny i „Solidarności” w kościele pod wezwaniem św. Józefa w Skarżysku-Zachodnim. Po nabożeństwie złożenie kwiatów pod Pomnikiem Bojowników o Wolność i Niepodległość na Skwerze Solidarności.

DELEGATURA STARACHOWICE

24 sierpnia 2024r.

Na placu obok krytej pływalni w Starachowicach festyn dla członków „Solidarności” i ich rodzin organizowany przez MOZ NSZZ „Solidarność” w Man Bus.

30 sierpnia 2024r.

godz. 14.15 – Uroczystości przed Tablicą na budynku Biura Głównego Man Bus w Starachowicach;

godz. 15.00 – Uroczystości przy „Kamieniu SOLIDARNOŚCI”. Organizatorem jest MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Starachowicach.

godz. 16.00 – Msza święta w intencji NSZZ „Solidarność” oraz Ojczyzny w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Starachowicach.

Po nabożeństwie zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod Tablicą Robotników oraz Pomnikiem „Solidarności” w Panteonie Pamięci na placu przy kościele.

DELEGATURA STASZÓW

KONIEMŁOTY

15 sierpnia 2024r.

godz.11.30 – Modlitwa, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza (cmentarz parafialny);

godz.12.00 – Msza święta w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – w intencji NSZZ „Solidarność” w 44. rocznicę powstania Związku oraz upamiętnienie 48. rocznicy śmierci Ks. Romana Kotlarza;

godz.13.00 – Złożenie kwiatów przy obelisku Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza.

STASZÓW

31 sierpnia 2024r.

godz. 16.30 – Kościół pw. Ducha Św., złożenie kwiatów pod tablicą „Solidarności”.

Dzień Solidarności i Wolności – święto państwowe ustanowione przez Sejm RP 27 lipca 2005r. w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980r., który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

Dzień Solidarności i Wolności jest obchodzony corocznie 31 sierpnia w rocznicę podpisania porozumień zawartych pomiędzy przedstawicielami robotniczych komitetów strajkowych a władzami komunistycznymi. Porozumienia zostały podpisane kolejno w Szczecinie (30 sierpnia 1980r.), w Gdańsku (31 sierpnia 1980r.) oraz w Jastrzębiu-Zdroju (3 września 1980r.). Za symboliczną datę przyjmuje się dzień 31 sierpnia – podpisanie porozumienia w Gdańsku.

Święto było obchodzone po raz pierwszy w 25. rocznicę porozumień sierpniowych w dniu 31 sierpnia 2005r. Główne uroczystości odbyły się w Gdańsku.