Strona główna 5 TSS 38 (1452) 15 października 2024 5 Z posiedzenia Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” . Zatrzymaj „Zielony Ład”. Raport alarmuje

Kazimierz Pasternak

Kolejne posiedzenie Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” odbyło się 1 października 2024r. Po przyjęciu programu posiedzenia, Waldemar Bartosz – przewodniczący Zarządu Regionu przedstawił szczegółową informację o przebiegu i ustaleniach wrześniowego konwentu przewodniczących Zarządów Regionów NSZZ „Solidarność”, które odbyło się w Spale. Z przekazanych informacji wynika, że dotychczas wniosek o referendum ogólnokrajowe w sprawie „Zielonego Ładu” nie uzyskał jeszcze wymaganej liczby podpisów obywateli, więc podpisy zbieramy nadal.

Jeśli nie chcesz zniszczenia polskiego rolnictwa, drogiego prądu i ciepła, zakazu ogrzewania gazem i węglem, zakazu używania aut z silnikami spalinowymi, gigantycznego wzrostu cen paliw, przymusowego dostosowania budynków do „zero emisyjności”, upadku przemysłu i związanego z tym olbrzymiego bezrobocia, drożyzny w sklepach i wzrostu kosztów transportu – nie czekaj, podpisz wniosek o referendum zanim zrujnują ci życie.

Posiadacze rabatowych kart paliwowych Orlenu zachowują uprawnienia do obniżek, co oznacza, że karty te zachowują swoją ważność.

Przewodniczący zrelacjonował dramatyczną sytuację jaka związana jest z PKP Cargo, gdzie zarząd spółki zdecydował się na masowe zwolnienia osób zrzeszonych m.in. w NSZZ „Solidarność”, osób podlegających szczególnej ochronie stosunku prawnego, kobiet w ciąży. To bulwersuje i zmusza do obrony tych osób. Konwent dyskutował nad stale pogarszającą się sytuacją ekonomiczną w sektorze hutniczym, górnictwie i wielu innych dziedzinach gospodarki kraju, co wprost związane jest z rosnącymi kosztami produkcji, na które brak jest skutecznej reakcji rządu.

Procedura ochrony sygnalistów – to temat szkolenia jakie przeprowadziła dla Zarządu Regionu mec. Marta Śnioch z Działu Prawnego, podkreślając m.in., że ustawa o sygnalistach obowiązuje pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Szczegółowo w trakcie szkolenia zostały omówione kwestie związane z wprowadzeniem przedmiotowych regulacji, katalogu naruszeń ze zdefiniowaniem osoby, która może posiadać status sygnalisty.

Omawiając konflikty w regionie przewodniczący wskazał na pogarszającą się sytuację ekonomiczną pracodawców zlokalizowanych w naszym województwie. W kieleckim Chemarze, gdzie zatrudnionych 135 osób pracodawca zgłosił do Miejskiego Urzędu Pracy zamiar zwolnienia 57 pracowników w ramach tzw. upadłości restrukturyzacyjnej.

Zarząd przyjął stanowisko w sprawie Elektrowni Połaniec.

Zastępca przewodniczącego, Artur Jopek zapoznał Zarząd z harmonogramem szkoleń związkowych w październiku br.

W końcowej części obrad przewodniczący przypomniał kalendarz uroczystości regionalnych, jakie odbywają się w ramach roku poświęconego błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce, patronowi „Solidarności” zapraszając równocześnie do udziału w uroczystej liturgii w kieleckiej bazylice katedralnej 19 października o godz. 18.00. Mszy świętej przewodniczyć będzie i homilię wygłosi arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski.

Trwa zbiórka ofiar na rzecz powodzian. Ofiary pieniężne można kierować na konto: 30 1090 2402 0000 0006 1000 0366 z dopiskiem „Pomoc powodzianom”.