Strona główna 5 TSS 29 (1443) 13 sierpnia 2024 5 Z posiedzenia Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”. Upadłościowe zagrożenia firm

Kazimierz Pasternak

Po przyjęciu porządku obrad Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” przewodniczący Waldemar Bartosz poinformował o przebiegu i ustaleniach podjętych na ostatnim posiedzeniu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, które odbyło się 18 lipca br. Jedną z podjętych decyzji było wyrejestrowanie Sekcji Krajowej Policjantów NSZZ „Solidarność”. Zarząd Regionu realizując kolejny punkt porządku obrad szczegółowo zajął się analizą bieżących konfliktów w Regionie Świętokrzyskim. W pierwszej kolejności zostały omówione bardzo trudne problemy przedsiębiorstw, których dalsze egzystowanie znajduje się pod znakiem zapytania. A są to firmy o kluczowym znaczeniu dla rozwoju Regionu Świętokrzyskiego, gdzie zatrudnionych jest kilka tysięcy pracowników, czego bagatelizować nie wolno. Kielecki Chemar to jedna z firm, której – poprzez różnorakie wieloletnie zaniechanie kolejnych zarządów z Agencją Rozwoju Przemysłu włącznie – zagraża upadłość, oby restrukturyzacyjna a nie likwidacja. A warto pamiętać, że Chemar posiada, dla przykładu, możliwość produkowania komponentów na potrzeby kolejnictwa oraz urządzeń mających zastosowanie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Potrzeba zatem pilnych decyzji, bo stawka jest bardzo wysoka.

W Siarkopolu wchodzącym kapitałowo w skład Grupy Azoty z powodu drastycznych zaniedbań właścicielskich jest również bardzo trudna sytuacja. Mimo to jest szansa na uratowanie firmy, pod warunkiem, że zostanie wykupione złoże siarki w Rudnikach, zostaną wprowadzone cła zaporowe na zakup nawozów od producentów spoza rynku unijnego i zostanie umożliwiona sprzedaż siarki do Maroka w cenie zdecydowanie wyższej niż do tej pory. Stanisław Zalewski precyzyjnie omówił przyczyny istniejącej sytuacji w Siarkopolu i wskazał na możliwość uratowania firmy wraz z podejmowanymi na bieżąco działaniami na różnych poziomach władzy i instytucji decyzyjnych. Czy się uda poprawić koniunkturę firmy – czas pokaże.

Przewodniczący „Solidarności” hutniczej – Wojciech Krasuski zapoznał Zarząd Regionu z aktualną sytuacją w Celsa „Huta Ostrowiec”. Pozytywem jest zawarcie porozumienia płacowego pomiędzy zakładowymi organizacjami związkowymi a zarządem Celsy. Wynegocjowana kwota podwyżki to 450 zł dla wszystkich pracowników wraz z firmami kooperującymi. Niestety, pod znakiem zapytania jest najbliższa przyszłość huty, uzależniona także od tego, kto będzie jej właścicielem.

Przewodniczący Waldemar Bartosz analizując problemy związkowe zwrócił uwagę na fakt nieprzestrzegania prawa w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim (zmiana regulaminu pracy bez uzgodnienia z organizacją związkową, czy niekonsultowanie zwolnień pracowników ze związkiem zawodowym).

Z powodu wakatu Zarząd Regionu dokonał wyboru Krzysztofa Borkowskiego na funkcję sekretarza/skarbnika.

31 sierpnia br., w 44. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”, w kieleckiej Bazylice Katedralnej o godz. 18.00 rocznicowej liturgii mszalnej przewodniczyć będzie i homilię wygłosi ks. bp Andrzej Kaleta. Przed nabożeństwem delegacje organizacji związkowych z udziałem pocztów sztandarowych, złożą kwiaty przed tablicą upamiętniającą powstanie „Solidarności” a po zakończeniu mszy św., tradycyjnie, kwiaty zostaną złożone przed figurą bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Patrona NSZZ „Solidarność”

W ramach Roku poświęconego Księdzu Jerzemu, w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana, 29 września, o godz. 11.30 w Staszowie, przy kościele św. Barbary zostanie odsłonięta i poświęcona figura księdza Jerzego ufundowana przez „Solidarność” z Siarkopolu. 6 października br. w kieleckim WDK odbędzie się uroczysty koncert w wykonaniu kieleckich filharmoników poświęcony księdzu Jerzemu.

19 października br. w kieleckiej Bazylice Katedralnej o godz. 18.00, uroczystej mszy świętej przewodniczyć będzie i homilię wygłosi Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski. Tego dnia w Skarżysku – Kamiennej o godz.12.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, w 100. rocznicę istnienia parafii, zostanie odsłonięta figura księdza Jerzego.

Pielgrzymka Ludzi pracy do Jasnogórskiego sanktuarium odbędzie się w dnia 14-15 września br. Tradycyjne centralne uroczystości odbywają się drugiego dnia Pielgrzymki, której organizatorem jest Region Podlaski NSZZ „Solidarność”.

Zapraszamy do licznego udziału. Dla przypomnienia, inicjatorem tych pielgrzymek w trzecią niedzielę września od 1983r., wraz z rozważaniami Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, był ksiądz Jerzy Popiełuszko.

Kolejne posiedzenie Zarządu Regionu zaplanowano na 3 września br.