Strona główna 5 Aktualności 5 Święto WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI

W sobotę, 31 sierpnia 2024r. w 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych oraz powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” związkowcy „Solidarności” Regionu Świętokrzyskiego zorganizowali w Kielcach uroczystości upamiętniające tamte doniosłe wydarzenia, które przyniosły wolność w Polsce i zapoczątkowały rozpad systemu komunistycznego w naszym kraju i w Europie.

Kieleckie uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstanie „Solidarności” (Kielce, Skwer im. Stefana Żeromskiego, vis-à-vis Bazyliki Katedralnej), następnie w Bazylice Katedralnej bp Andrzej Kaleta sprawował Mszę świętą w intencji Ojczyzny i Świata Pracy. Po nabożeństwie, przed figurą Patrona „Solidarności” uczestnicy uroczystości składając kwiaty i zapalając znicze, złożyli hołd bł. ks. Jerzemu Popiełuszce i wszystkim osobom, dzięki którym powstała „Solidarność”.

W uroczystościach uczestniczyli licznie zebrani działacze związkowi, poczty sztandarowe organizacji zakładowych NSZZ „Solidarność”, władze Regionu Świętokrzyskiej „Solidarności” z przewodniczącym Waldemarem Bartoszem, senator Krzysztof Słoń, poseł Anna Krupka, wicewojewoda Michał Skotnicki, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik. IPN reprezentował dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki, Państwową Inspekcję Pracy – Jacek Golmento, Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia – prezes Anna Łakomiec. Uczestnikami uroczystości byli również mieszkańcy Kielc.

Uroczystości związane z 44. rocznicą powstania NSZZ „Solidarność” odbywały się również w Delegaturach Zarządu Regionu Świętokrzyskiego.