Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 Stan wojenny w Polsce – 35. rocznica w Kielcach
35. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego była upamiętniona przez Świętokrzyską „Solidarność” kilkoma wydarzeniami. W przeddzień rocznicy, 12 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach otwarto wystawę zatytułowaną „Stan wojenny w regionie świętokrzyskim”. Na wystawie wykorzystano materiały ze zbiorów:
– Archiwum Państwowego w Kielcach,
– Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego,
– Delegatury IPN w Kielcach,
– Muzeum Historii Kielc,
– Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność".
W programie uroczystości było również śpiewanie piosenek z okresu stanu wojennego wspólnie z Zespołem Wokalnym A`cappella.
13 grudnia rano złożeniem kwiatów przed tablicą na areszcie śledczym na kieleckich Piaskach, przedstawiciele „Solidarności” i władz samorządowych uczcili pamięć internowanych tu 35 lat temu ponad 300 działaczy związkowych i opozycyjnych.Wiązanki kwiatów zostały również złożone w kieleckim Chemarze przed tablicą upamiętniającą powstanie „Solidarności”.
Po południu w Bazylice Katedralnej dwaj biskupi kieleccy: ordynariusz Jan Piotrowski i senior Kazimierz Ryczan sprawowali uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Biskup Jan w wygłoszonym kazaniu mówił, że wprowadzenie stanu wojennego było zbrodnią ówczesnej władzy, która rzuciła na kolana miliony Polaków. (…) Czy to była wolność jakiej pragnęła Polska? (…) Jeśli dziś po 35 latach od tych wydarzeń ktokolwiek ośmiela się twierdzić, że w stanie wojennym było więcej wolności niż w dzisiejszej Polsce, to jest obłąkany – mówił hierarcha. Dzięki „Solidarności” padały mury, znikały zasieki kolczastych drutów i odchodzili wszechmocni dotąd dyktatorzy. Powiewał wiatr nowej historii, nadchodził czas odnowy społecznej i zmiany ustrojowej. Był czas, że płynęła ona jak wielka rzeka nad którą wyrastały oazy nadziei i nowy porządek na starym kontynencie. (…) Dziś, po latach nie mogą to być tylko wspomnienia z przeszłości. Niech zatem ewangeliczna cnota solidarności, pojednania i przebaczenia żyje w polskich sercach, w naszych sercach. A wraz z nią niech nadal swą szlachetną rolę pełni ruch społeczny „Solidarność” – mówił biskup.
Po mszy św., zebrani złożyli kwiaty pod figurą błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. W uroczystości oprócz związkowców „Solidarności” wzięli udział miedzy innymi prezydent Kielc Wojciech Lubawski, naczelnik kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej Dorota Koczwańska-Kalita, dyrektor kieleckiej Delegatury Najwyższej Izby Kontroli Grzegorz Walendzik oraz przedstawiciele wojewody świętokrzyskiego  i parlamentarzystów PiS a także internowani w 1981 roku związkowcy.
(ap)