Strona główna 5 Aktualności 5 Nie żyje Mirosław Domińczyk, pierwszy przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Związkowej NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego

W wieku 69 lat zmarł w środę Mirosław Domińczyk, założyciel świętokrzyskiej „Solidarności”, uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej, współpracownik Komitetu Pomocy w Nowym Jorku i amerykańskich związków zawodowych, organizator wsparcia dla podziemnej „Solidarności” w stanie wojennym.

Od 1980 zaangażowany w działalność opozycyjną. W lipcu i sierpniu uczestniczył w strajkach w kieleckich zakładach pracy. Był współorganizatorem Wolnych Związków Zawodowych w Kieleckim Przedsiębiorstwie Instalacji Budownictwa, „Transbudzie” oraz Kombinacie Budownictwa Miejskiego i Fabryce Łożysk Tocznych Iskra w Kielcach. W sierpniu 1980 brał udział w strajku w Stoczni Gdańskiej. We wrześniu 1980 został wybrany przewodniczącym Międzyzakładowej Komisji Związkowej NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego. Od 1981 był redaktorem gazety „Robotnik Kielecki”. 13 grudnia 1981 został internowany i uwięziony w następujących zakładach karnych: Kielce-Piaski, Rzeszów Załęże, Nowy Łupków, Załęże i ponownie Kielce. Częściowo zwolniony w październiku 1982.
W lutym 1983 wraz z rodziną udał się na emigrację. Najpierw do RFN, a później do USA. Zamieszkał w Nowym Jorku, gdzie w latach 1983-1985 brał udział w pracach Komitetu Pomocy NSZZ „Solidarność”, organizował pomoc materialną dla podziemia w Polsce, a także – w latach 1983-1993 – był konsultantem do spraw Europy Wschodniej w AFL-CIO w Waszyngtonie. Ponadto od 1989 do 1993 pomagał w organizowaniu wolnych związków zawodowych w Związku Radzieckim, Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech i Ukrainie.
W 2003 powrócił na stałe do Polski.
Odznaczony Krzyżem Solidarności Walczącej (2010r.) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2012r.).

(źródło: wikipedia)

Uroczystości żałobne pierwszego przewodniczącego świętokrzyskiej "Solidarności" Mirosława Domińczyka odbędą się w piątek (17 lutego) w Kielcach. Rozpoczną się mszą świętą o godzinie 12 w bazylice katedralnej. Mirosław Domińczyk zostanie pochowany na cmentarzu w Cedzynie.