Dokumenty 2025r.
Stanowisko
Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”
z dnia 14 marca 2025r.
Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” z dezaprobatą przyjmuje informacje dotyczące planowanej nowelizacji Ustawy z dn. 20 marca 2015r. o działaczach opozycji antykomunistycznej, polegającej na umożliwieniu osobom współpracującym ze służbami specjalnymi PRL i ich pracownikami posiadania statusu działacza opozycji antykomunistycznej.
Realizacja tego pomysłu relatywizuje opór społeczny wobec dyktatury komunistycznej. W odbiorze społecznym świadczyłoby to o symbolicznym zrównaniu „ofiary z katem”.
Nieliczne przypadki aktywnego wspomagania opozycji antykomunistycznej przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa lub tajnych współpracowników tego aparatu, ujęte są w obowiązującej ustawie. Art. 4, ust.1, pkt. 1 ustawy stanowi, że tego typu osoba, która „przed dniem 11 lipca 1990r., bez wiedzy przełożonych, czynnie wspierała osoby lub organizacje działające na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności…” może uzyskać status działacza opozycji antykomunistycznej.
Ponadto konsultowanie wspomnianej nowelizacji w wąskim gronie członków Ogólnopolskiej Rady Konsultacyjnej ds. Opozycji Antykomunistycznej przy Szefie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych nie posiada rangi konsultacji społecznych. Rada ta, jak również rady wojewódzkie nie są reprezentatywne – zgodnie z prawem są powoływane przez upoważnionych przedstawicieli administracji rządowej. Ewentualne, wiążące konsultacje powinny odbyć się poprzez stowarzyszenia skupiające i reprezentujące osoby działające w ruchu opozycji antykomunistycznej.
Wobec powyższego Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” sprzeciwia się zarówno dotychczasowej procedurze konsultacji oraz nie widzi konieczności nowelizacji obowiązującej Ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej w wyżej wymienionym zakresie.
Za Prezydium
Zarządu Regionu Świętokrzyskiego
NSZZ „Solidarność”
Waldemar Bartosz
Przewodniczący
Uchwała nr 25/2025
Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”
z dnia 4 lutego 2025 r.
Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” przyjmuje budżet Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” na 2025 r.
Tabela budżetu na 2025 r. w załączeniu.
Za Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”
Waldemar Bartosz
Przewodniczący
Uchwała nr 24/2025
Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”
z dnia 4 lutego 2025 r.
Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” przyjmuje wykonanie budżetu Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” za 2024 r.
Tabela wykonania budżetu w załączeniu.
Za Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”
Waldemar Bartosz
Przewodniczący
Uchwała nr 23/2025
Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność
w sprawie: przyznania tytułu Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”
Na podstawie Uchwały Nr 18 XXVI KZD NSZZ „Solidarność” Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” wnioskuje o nadanie Tytułu Zasłużony dla NSZZ „Solidarność” dla Waldemara Ożóga.
Poniżej przedstawiamy życiorys i dorobek Pana Waldemara Ożóga, który uzasadnia niniejszy wniosek. Jego wieloletnia działalność zawodowa, społeczna i związkowa, a także zaangażowanie w obronę praw pracowniczych i miejsc pracy, stanowią wzór postawy obywatelskiej i związkowej.
Waldemar Ożóg w 1972r., po ukończeniu Technikum Mechanicznego w Technicznych Zakładach Naukowych w Skarżysku – Kamiennej, podjął pracę w Zakładach „PREDOM – MESKO”, w Zakładzie Narzędziowym. Po odbyciu służby wojskowej powrócił do pracy w Z.M. „MESKO” SA, gdzie objął stanowisko technologa na produkcji specjalnej. Jego obowiązki obejmowały nadzór nad procesami produkcji specjalnej, w szczególności na wydziałach amunicji mało i średnio kalibrowej oraz wdrażanie nowych technologii.
W 1980r. wstąpił do NSZZ „Solidarność” i został członkiem Komisji Zakładowej w Zakładzie Chemicznym. W okresie stanu wojennego, mimo intensywnej inwigilacji ze względu na specyfikę nadzorowanej produkcji, aktywnie działał w podziemnych strukturach związku.
W 1989r. został wybrany na przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Zakładu Chemicznego w Z.M. „MESKO” oraz zastępcę przewodniczącego Komisji Zakładowej Przedsiębiorstwa. Był współorganizatorem licznych akcji strajkowych i protestacyjnych w obronie miejsc pracy oraz zakładu, a także uczestnikiem demonstracji w Warszawie. W latach 1998–2002 pełnił funkcję przewodniczącego Międzyzakładowej Komisji Związkowej NSZZ „Solidarność” Z.M. „MESKO” SA, mierząc się z wyzwaniami restrukturyzacji zakładu. Dzięki jego działaniom udało się ocalić jeden z kluczowych zakładów przemysłowych w regionie.
Przez kilka kadencji był Delegatem na Kongres Sekretariatu Metalowców NSZZ „Solidarność”, członkiem Rady Sekretariatu oraz przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. Wielokrotnie pełnił funkcję Delegata na Walne Zebranie Delegatów Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, był także członkiem Zarządu Regionu i przewodniczącym Regionalnej Komisji Rewizyjnej. Od 2002r. aż do przejścia na emeryturę był zastępcą przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” „MESKO” SA.
Pan Waldemar Ożóg jest jednym ze współzałożycieli Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność”. W ramach Rady Sekcji aktywnie działał na rzecz rozwoju i modernizacji polskiego przemysłu obronnego. Był koordynatorem „Strategii Konsolidacji i Wspierania Rozwoju Polskiego Przemysłu Obronnego” oraz uczestniczył w tworzeniu „Programu Wspierania Polskiego Przemysłu Obronnego na lata 2013–2020”. Podkreślał, że nowoczesna obronność to nie tylko armia, ale również rozwój nauki, technologii oraz wysokie kwalifikacje pracowników przemysłu obronnego.
Od 2014r. szczególną uwagę poświęcał transferowi technologii do polskich przedsiębiorstw oraz wymianie innowacji między zakładami, co zwiększało konkurencyjność sektora zbrojeniowego i satysfakcję odbiorców, w tym Wojska Polskiego.
Jest współorganizatorem corocznej Pielgrzymki Zakładów Przemysłu Zbrojeniowego i Lotniczego do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, zapewniając jej oprawę techniczną i organizacyjną. Dzięki jego zaangażowaniu uczestniczą w niej nie tylko pracownicy zakładów, lecz także weterani II wojny światowej, bohaterowie Polskiego Państwa Podziemnego, przedstawiciele władz oraz kilkadziesiąt pocztów sztandarowych z całej Polski.
Był jednym z inicjatorów umieszczenia w Bazylice Mniejszej w Skarżysku-Kamiennej tablicy pamiątkowej „Dzięki Ci, Matko, za Polskę”, upamiętniającej rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”.
Jako członek Akcji Katolickiej aktywnie angażował się w akcję „Mogę, chcę, pomogę”, wspierając ubogich, potrzebujących oraz młode małżeństwa. Patronował licznym wydarzeniom dla pracowników i ich rodzin, takim jak pikniki integracyjne, bale charytatywne i uroczystości patriotyczne.
Czynnie uczestniczy w działaniach społeczno-charytatywnych, jest osobą koleżeńską i pełną inicjatywy. To człowiek wielkiego serca, oddany sprawom społecznym, zawsze gotowy służyć radą i wsparciem każdemu potrzebującemu.
Za Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”
Waldemar Bartosz
Przewodniczący
Uchwała nr 22/2025
Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”
z dnia 8 stycznia 2025r.
w sprawie: przyznania tytułu Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”
Na podstawie Uchwały Nr 18 XXVI KZD NSZZ „Solidarność” Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” wnioskuje o nadanie Tytułu Zasłużony dla NSZZ „Solidarność” dla Prof. dr hab. Stanisława Bienia.
Podstawową przesłanką pozwalającą na sformułowanie tego wniosku jest jednoznaczna linia życia pana Stanisława Bienia łączącą pełną zaangażowania pracę na rzecz chorego człowieka z bezinteresowną działalnością społeczną i związkową w NSZZ „Solidarność”.
Pan Stanisław Bień urodził się 23 marca 1945r. w Mielcu. Po maturze podjął studia lekarskie na warszawskiej Akademii Medycznej, które ukończył w 1968r. Na tej samej uczelni obronił doktorat w 1974r. i habilitował się w 1986 roku. Specjalizował się w otolaryngologii i w chirurgii onkologicznej głowy i szyi. Odbył szereg praktyk i zagranicznych wizyt studyjnych (m.in. w Londynie, Bengazi i Gandawie).
W 1976r. podczas pobytu w Londynie nawiązał kontakty z tamtejszą emigracją niepodległościową, przygotowując już wtedy praktyczną koncepcję pomocy medycznej dla ośrodków medycznych w Polsce.
Pracując w Szpitalu Klinicznym (na Banacha) w Warszawie i współpracując z parafią św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, personalnie z Ks. Jerzym Popiełuszką – kapelanem służby zdrowia, koordynował dystrybucję tej pomocy.
Ta forma współpracy i znaczącej pomocy trwała do początku lat 90-tych XX wieku. Współpracując na tym polu z Ks. Jerzym Popiełuszką, swymi codziennymi kontaktami z nim, przy pełnym obopólnym zaufaniu Pan Stanisław Bień był świadkiem, uczestnikiem, powiernikiem szerokich działań Ks. Jerzego.
Po sierpniu 1980r. Stanisław Bień był współorganizatorem NSZZ „Solidarność” w Szpitalu Klinicznym na Banacha w Warszawie i tam w październiku 1980r. został wybrany, jako jeden z dwóch, zastępcą Przewodniczącego Komisji Zakładowej. Po wprowadzeniu stanu wojennego z powodzeniem uczestniczył w zabezpieczaniu dokumentacji komisji zakładowej.
Kontynuował nieoficjalną działalność związkową w szpitalu. Działacze tej organizacji związkowej uczestniczyli w odbiciu Jana Narożniaka postrzelonego przez Służbę Bezpieczeństwa i w konsekwencji hospitalizowanego w szpitalu na Banacha.
Swą działalność społeczną łączył z pracą naukową (doktorat, habilitacja).
W 1989r. osiedlił się w Kielcach podejmując trud współorganizacji dzisiejszego Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, w którym kierował do 2010r. Oddziałem Chirurgii Nowotworów Głowy i Szyi. Od 2001r. został profesorem na obecnym Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Był też członkiem wielu krajowych i międzynarodowych medycznych towarzystw naukowych. Po 1990r. podjął działania organizując Świętokrzyską Izbę Lekarską i Naczelną Radę Lekarską. W tych dwóch samorządach lekarskich przez dwie kadencje zasiadał w ich władzach.
Organizując, pracując na rzecz ośrodków medycznych w Świętokrzyskiem, współpracował i nadal współpracuje z Regionem Świętokrzyskim NSZZ „Solidarność”.
Za Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”
Waldemar Bartosz
Przewodniczący
Uchwała nr 21/2025
Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”
z dnia 8 stycznia 2025 r.
w sprawie: zawieszenia działalności Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Województwa Świętokrzyskiego i powołania Zarządu Komisarycznego.
Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” na mocy par.56, ust.1 oraz par. 57 Statutu NSZZ „Solidarność” i w oparciu o Uchwałę KK nr 30/04 postanawia:
1. Zawiesić działalność Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Województwa Świętokrzyskiego.
2. Powołać Zarząd Komisaryczny w w/w organizacji w składzie:
– Katarzyna Guzik – Przewodnicząca Zarządu Komisarycznego (organizator związkowy),
– asp. sztab. Wojciech Blicharski – Członek Zarządu Komisarycznego (funkcjonariusz policji),
– Mieczysław Gójski – Członek Zarządu Komisarycznego (Zastępca Przewodniczącego Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”),
– Artur Jopek – Członek Zarządu Komisarycznego (Zastępca Przewodniczącego Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”).
Powodem w/w decyzji jest bierna postawa dotychczasowych władz wykonawczych w/w organizacji międzyzakładowej, skutkująca postępującą dezinformacją samej Komisji Międzyzakładowej i niebezpieczeństwo faktycznej likwidacji tej organizacji.
Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” wobec realnego zagrożenia interesów Związku i jego członków w oparciu o par.11 Uchwały KK nr 30/04 odstąpił od terminu określonego w par.56, ust.1 Statutu, stosując postanowienia zawarte w par.57 Statutu NSZZ „Solidarność”.
Za Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”
Waldemar Bartosz
Przewodniczący
Decyzja nr 1/2025
Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”
z dnia 14 stycznia 2025r.
Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” w oparciu o art. 3 ust. 1 c Ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, postanawia stworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w Regionie Świętokrzyskim NSZZ „Solidarność” na rok 2025.
Za Prezydium
Waldemar Bartosz
Przewodniczący
Zarządu Regionu Świętokrzyskiego
NSZZ „Solidarność”