Strona główna 5 Aktualności 5 Solidna wiedza (nie tylko) o „Solidarności”

Monika Michalik, uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie, została triumfatorką tegorocznej edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność”. Zwyciężczyni konkursu z rąk przewodniczącego Komisji Krajowej, Piotra Dudy odebrała główną nagrodę – laptop.

Konkurs już od 17 lat organizowany jest przez Region Świętokrzyski NSZZ "Solidarność" wspólnie z Kuratorium Oświaty w Kielcach. Patronat honorowy nad nim sprawuje przewodniczący Komisji Krajowej, Piotr Duda zaś patronat medialny – „Tygodnik Solidarność”. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół średnich województwa świętokrzyskiego, a jego tematykę stanowi głównie historia „Solidarności” i ruchu związkowego na tle najnowszej, powojennej historii Polski. Problematyka konkursu tyczy także teoretycznych podstaw funkcjonowania związków zawodowych, oraz wiedzy (w stopniu podstawowym) z zakresu prawa pracy, prawa związkowego, BHP czy Państwowej i Społecznej Inspekcji Pracy. W tegorocznej edycji uczestniczyło blisko 400 uczniów, spośród których w drodze eliminacji (przeprowadzonych w 31 szkołach), wyłoniono 68 finalistów szczebla wojewódzkiego. Wojewódzki finał przeprowadzony został 8 kwietnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Zwieńczeniem konkursu było uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, które miało miejsce 24 kwietnia br. siedzibie Świętokrzyskiej „Solidarności” w Kielcach. Gościem honorowym uroczystości był Piotr Duda, a oprócz organizatorów, których z jednej strony reprezentowali członkowie Zarządu Regionu Świętokrzyskiej „Solidarności” z jej przewodniczącym Waldemarem Bartoszem, z drugiej Świętokrzyski Kurator Oświaty, Kazimierz Mądzik, w uroczystości wzięli udział również tak znamienici goście jak dr Ryszard Śmietanka–Kruszelnicki – historyk IPN w Kielcach oraz samorządowcy z Łukaszem Piszczkiem – burmistrzem Jędrzejowa i Pawłem Faryną – starostą jędrzejowskim. Na zaproszenie odpowiedzieli także sponsorzy konkursu i fundatorzy nagród.

Drugie miejsce w konkursie zdobyła Agnieszka Orłowska z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 im. W. Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, natomiast na trzecim miejscu uplasowała się Anna Wawrzak z (podobnie jak zwyciężczyni) ZSzP nr 3 im. Staszica we Włoszczowie. Nagrodą dla Agnieszki był smartfon, natomiast dla Anny – notebook. Organizatorzy oprócz zwycięskiej trójki postanowili wyróżnić nagrodami rzeczowymi dodatkowo jeszcze dwanaścioro najlepszych uczniów. Nagrodami dla nich były m.in. tablety, czytniki e-booków, urządzenie wielofunkcyjne, „inteligentny” zegarek oraz słuchawki bezprzewodowe, powerbanki, głośniki komputerowe i głośnik karaoke. Ponadto zwycięska piętnastka otrzymała jeszcze publikacje książkowe, historyczne gry strategiczne i inne gadżety. Podobnie jak w latach ubiegłych, nie tylko laureaci, ale wszyscy pozostali finaliści otrzymali okolicznościowe dyplomy. Oprócz Komisji Krajowej, Regionu Świętokrzyskiego oraz Kuratorium Oświaty fundatorami nagród byli nasi niezawodni sponsorzy, wśród których były także nasze organizacje związkowe. Tradycyjnie dopisali związkowcy z „Solidarności” w Skarżyskim Mesko, z Celsa „Huta Ostrowiec”, z Siarkopolu Grzybów czy z Elektrowni Połaniec. Swój wkład miały tu także kieleckie organizacje „Solidarności” z firmy Skanska SA, Delfo – SHL, Chemar, NSK Bearings Polska, z Polskiej Federacji Hodowców Bydła, Okręgowej Inspekcji Pracy oraz Państwowej Straży Pożarnej.

Organizatorzy konkursu składają serdeczne podziękowania Wojewodzie Świętokrzyskiemu, Zarządowi Grupy Azoty KiZChŚ „Siarkopol” Grzybów, Fundacji Wspomagania Oświaty w Połańcu, Delegaturze IPN w Kielcach oraz samorządowcom: Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego, Prezydentowi Kielc, Burmistrzowi Jędrzejowa i Staroście Powiatu Jędrzejowskiego oraz wszystkim innym sponsorom nagród.

Siedemnasta edycja konkursu za nami, uczniom pozostaną nagrody i dyplomy ale istotne jest także to (może najważniejsze), że w ich głowach zachowa się zdobyta przy tej okazji wiedza. Wiedza, dziś jeszcze tylko teoretyczna, ale już niebawem, kiedy wejdą w swoje dorosłe życie, mądrość jak najbardziej użyteczna praktycznie. Mogąca pomóc im nie tylko w pracy zawodowej a może także w działalności związkowej czy innej aktywności społecznej. Wiedza pozwalająca lepiej rozumieć otaczający nas świat.

Mieczysław Gójski