Przedstawiciele Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność", z zastępcą przewodniczącego Mieczysławem Gójskim, wzięli udział 1 marca 2022r. w kieleckich uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oddając hołd wszystkim żołnierzom niepodległościowego podziemia.
1 MARCA – NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
Dzień ten został wybrany nieprzypadkowo. 1 marca to rocznica wykonania w więzieniu mokotowskim, w Warszawie, w 1951r. wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej od 1945 roku dzieło AK.
Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Doznali oni olbrzymich prześladowań. W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zmarło w więzieniach. Ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.
Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tys.
Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku – po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944r.”, zorganizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.
Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010r. śp. prezydent Lech Kaczyński. W jego założeniu miało być ono wyrazem hołdu dla żołnierzy tzw. drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Datę 1 marca wysunął ówczesny prezes IPN śp. Janusz Kurtyka.
3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.