Od stycznia 2024 roku weszło w życie kilka ważnych zmian w prawie pracy. Przedstawiamy najważniejsze z nich.
4. Pracownicy służby cywilnej otrzymają wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych
Zgodnie z nowymi przepisami, pracownikowi służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych oraz urzędnikowi służby cywilnej za pracę w godzinach nadliczbowych wykonywaną w porze nocnej będzie przysługiwać wynagrodzenie. Obecnie – zarówno pracownikowi, jak i urzędnikowi służby cywilnej – rekompensata przysługuje wyłącznie w formie czasu wolnego w tym samym wymiarze.
5. Zmiany w zakresie opłat w postępowaniu sądowym spraw pracowniczych
Od 1 stycznia 2024r. zaczną obowiązywać przepisy, zgodnie z którymi pracownik nie będzie musiał wnosić opłaty od pozwu, jeżeli powództwo dotyczy prawa pracy. Wolne od opłat będą takie pisma jak pozwy i wnioski o wszczęcie postępowania nieprocesowego. Jedynie będzie trzeba opłacić apelację w przypadku kiedy wartość przedmiotu sporu będzie przekraczała 50 000 zł.
6. Korzystne zmiany w emeryturach pomostowych
Od stycznia 2024r. prawo do emerytury pomostowej będzie miała szersza grupa pracowników. O świadczenie z tytułu emerytury pomostowej od 1 stycznia 2024r. będą mogły ubiegać się osoby, które wykonywały pracę w trudnych warunkach po 1 stycznia 1999 roku.
(cdn)
(źródło: www.pit.pl)