W sobotę, 27 września br. pracownicy zrzeszeni w dwóch Krajowych Sekcjach Branżowych: Przemysłu Zbrojeniowego i Lotniczego NSZZ „Solidarność”, pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku – Kamiennej, które jest jedyną w Polsce wierną kopią Ostrej Bramy w Wilnie.
Pielgrzymka to przede wszystkim przeżycie duchowe, ale także okazja do spotkań ludzi związanych z branżą zbrojeniową z całej Polski.W sobotę, oprócz pracowników skarżyskiego „Mesko”, uczestniczyli w niej związkowcy „Solidarności” z wielu innych zakładów zbrojeniowych z całej Polski, m.in. z Gdyni, Gdańska, Bydgoszczy, Poznania i Warszawy. Z Radomia, Pionek, Rzeszowa, Stalowej Woli, Tarnowa, Świdnika, Nowej Dęby czy z Gliwic i Rzeszowa. Zwyczajem zbrojeniowych Pielgrzymek (ta była 19-tą) jest – i tak było też w tym roku – to, że wśród pątników są również członkowie zarządów wielu zakładów zbrojeniowych i pracujących dla wojska W tegorocznych uroczystościach uczestniczyli też przedstawiciele władz samorządowych z prezydentem Skarżyska – R. Wojcieszkiem oraz parlamentarzyści PiS. Obecni byli również członkowie władz zakładowych i regionalnych związku z szefem świętokrzyskiej „Solidarności” – W. Bartoszem i przewodniczącym regionu gdańskiego – K. Doślą. Pielgrzymem honorowym był szef „Solidarności Piotr Duda. Tegoroczne uroczystości pielgrzymkowe rozpoczęto przemarszem na Rondoim. Gen. AntoniegoHedy – „Szarego”. Tam córka generała – Teresa Heda – Snopkiewicz wraz z przewodniczącym Sekcji Zbrojeniowej – Stanisławem Głowackim dokonali ceremonii odsłonięciaobelisku z tablicą upamiętniającą generała Hedę i żołnierzy Armii Krajowej. Tą częścią uroczystości uczczono jednocześnie Polskie Państwo Podziemne, którego 75–tą rocznicę powstania właśnie świętowano w Polsce.Po akcie odsłonięcia i poświęcenia pomnika, pielgrzymi wraz z pocztami sztandarowymi, w asyście kawalerzystów Kieleckiego Ochotniczego Szwadron Kawaleriiim. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, przytaktachmarszowej muzyki w wykonaniu Orkiestry Dętej z PZL Świdnik, udali się na dalszą część uroczystości,do Ostrej Bramy. Tam miał miejsce centralny punkt Pielgrzymki. Była to uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji opolskiej – Paweł Stobrawa, on też wygłosił homilię. Koncelebrantami byli ks. kanonik Cz. Banaszkiewicz z żoliborskiego sanktuarium św. S. Kostki, i ks. prałat J. Karbownik – kustosz skarżyskiego sanktuarium. Podczas Mszy św. za wstawiennictwem MB Miłosierdzia – patronki sanktuarium i św. Michała Archanioła – patrona zbrojeniówki, modlono się o pokój na świecie oraz w intencji Ojczyzny i „Solidarności” a także pracowników zbrojeniówki. Obecność ks. Banaszkiewicza – przyjaciela ks. J. Popiełuszki nie była przypadkowa, a to za sprawą niecodziennego wydarzenia, czyli ceremonii wprowadzenia do skarżyskiego sanktuarium Relikwii Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, ogłoszonego dekretem papieskim Patronem „Solidarności”. Wprowadzonym Relikwiom towarzyszył obraz z podobizną błogosławionego kapłana.
Fundatorem zarówno obrazu jak i relikwiarza jest Krajowa Sekcja Pracowników Przemysłu Zbrojeniowego, za co jej przewodniczącemu – Stanisławowi Głowackiemu, oraz za trud organizacji całej pielgrzymki dziękował kustosz sanktuarium ks. J. Karbownik. Pielgrzymka zakończyła się aktem zawierzenia i oddania w opiekę Matce Bożej Miłosierdzia pracowników zakładów przemysłu zbrojeniowego i lotniczego.
Mieczysław Gójski
zobacz foto