Kazimierz Pasternak
Trzecie w tym roku posiedzenie Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” odbyło się 4 marca. W pierwszej kolejności Wiesław Koza – przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” w Skanska S.A. reprezentującej również pracowników kieleckiego MOPR-u, szczegółowo zapoznał Zarząd Regionu z aktualną sytuacją związaną ze zwolnieniami grupowymi (100 pracowników) Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach. Przyczyną zwolnienia, w opinii Prezydenta Miasta Kielce jest przerost zatrudnienia i konieczność reorganizacji instytucji. Trzy rundy rokowań, jakie zostały w tej sprawie przeprowadzone pomiędzy trzema organizacjami związkowymi działającymi wspólnie i w porozumieniu a pracodawcą, z udziałem zastępcy prezydenta Kielc, nie doprowadziły do zawarcia porozumienia w sprawie zwolnień pracowników. Argumenty związkowców w większości zostały odrzucone. W efekcie pracodawca na podstawie przyjętego regulaminu przystąpił do realizacji tych zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników, pomijając często dramatyczną sytuację życiową konkretnych pracowników. W ocenie Wiesława Kozy – nie są wykluczone inne działania w obronie zwalnianych pracowników, ze sporem zbiorowym włącznie. Trzeba zwrócić uwagę na fakt rosnącego zubożenia mieszkańców Kielc, (bezrobocie około 8%), co powinno być uwzględnione przy tych zwolnieniach w trosce o mieszkańców Kielc. Tego rodzaju refleksji ze strony rządzących zabrakło.
Z kolei Dorota Lipka – przewodnicząca Podzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej omówiła aktualną, dramatycznie trudną sytuację instytucji o strategicznym znaczeniu dla funkcjonowania państwa, której zagraża likwidacja. W ocenie przewodniczącej plan jest jeden, poczta ma nie istnieć, jedynie 20 tysięcy listonoszy ma pozostać. Już obecnie poza firmą pozostają kurierzy. Brak odpowiedzialnego dialogu między pracodawcą, rządem i organizacjami związkowymi z dnia na dzień eskaluje napięcie i niekorzystnie wpływa na sytuację ekonomiczną firmy, tym bardziej w sytuacji realizowanych zwolnień grupowych pracowników oraz zwolnień realizowanych na podstawie dobrowolnych odejść. Finalnie tego rodzaju brak decyzyjności może skutkować przejmowaniem przez innych operatorów poszczególnych segmentów działalności instytucji.
Joanna Dróżdż – przewodnicząca MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Elektrowni Połaniec oceniła aktualną sytuację w branży energetycznej jako bardzo trudną zarówno w płaszczyźnie ekonomicznej jak i zatrudnienia pracowników już objętych zwolnieniami. Likwidacja kopalń, zagrożenia związane z dostawą biomasy to w konsekwencji zagrożenia związane z unieruchamianiem bloków energetycznych i brakiem koniecznych dostaw energetycznych dla gospodarki i mieszkańców. Bez radykalnej likwidacji „zielonego ładu” i postawienia na węgiel naszej gospodarce zagraża katastrofa a mieszkańcom drożyzna i zubożenie, tym bardziej w sytuacji, gdy fotowoltaika, pompy ciepła – to już przeszłość nie uwzględniana w mixie OZE, zastąpiona ponownie przez gaz.
Waldemar Bartosz – przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” ocenił aktualną sytuację gospodarki, nie tylko europejskiej ale i światowej za niepewną, podlegającą różnorakim turbulencjom. Szczególnie w Europie, w tym w naszym kraju, rosnące ceny energii, „zielony ład” stanowią zagrożenie dla rozwoju gospodarczego czego skutkiem są już ucieczki „kapitału do innych krajów i tysiące pracowników” wyrzuconych na bruk. Ta niepewność nie sprzyja rozwojowi poszczególnych gospodarek i obronie miejsc pracy. W tej sytuacji naszym zadaniem jest aktywny udział w realizacji tego, co możliwe do zrobienia w tej nieprzewidywalnej sytuacji, pamiętając, że naszą bronią jest kartka wyborcza.
Najbliższe dni w ocenie przewodniczącego zadecydują o przyszłości kieleckiego Chemaru. Warunkiem dalszego funkcjonowania tej firmy jest sfinalizowanie umowy z konkretnym inwestorem. Decyzja jest w gestii Agencji Rozwoju Przemysłu. Brak inwestora to nieuchronna likwidacja i kolejne zwolnienia pracowników.
Paweł Dendera – przewodniczący MOZ NSZZ „Solidarność” Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. Grzybów, poinformował o piątkowej manifestacji pracowników „Siarkopolu”, zmianach w zarządzie spółki i braku strategii, ze strony zarówno właściciela jak i zarządu „Siarkopolu”, w eliminowaniu olbrzymiego zadłużenia i przyszłościowych procesów ukierunkowanych na uruchomienie Kopalni Rudniki, co przy rosnących cenach siarki na rynkach światowych jest ważnym atutem rozwojowym.
Artur Jopek – zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu zapoznał Zarząd z wynikami uzyskanymi w ubiegłym roku przez Fundację Dla Dobra Wspólnego oraz programem szkoleń związkowych realizowanych w marcu, w tym szkoleń adresowanych do skarbników związkowych.
Mieczysław Gójski – zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu poinformował o przebiegu XXI edycji Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność” organizowanego wspólnie ze świętokrzyskim Kuratorem Oświaty. Do konkursu zgłosiło się ok. 380 uczniów z 25 szkół z województwa świętokrzyskiego. 24 marca br., w kieleckim WDK odbędzie się finał wojewódzki konkursu, a 29 kwietnia nastąpi uroczyste wręczenie nagród.
Przewodniczący Waldemar Bartosz przedstawił wstępne założenia związane z regionalnymi obchodami 45-lecia powstania NSZZ „Solidarność” i zaapelował do Zarządu o czynne angażowanie się, z wykorzystaniem związkowej ulotki, w kampanię poparcia dla Karola Nawrockiego w zbliżających się wyborach prezydenckich, które zadecydują o przyszłych losach naszego kraju.
Zarząd Regionu na posiedzeniu w dniu 4 lutego br. jednogłośnie zatwierdził kandydatury: prof. Stanisława Bienia – współorganizatora NSZZ „Solidarność”, współpracownika księdza Jerzego Popiełuszki, związanego z kielecką Kliniką Onkologii oraz Waldemara Ożóga ze skarżyskiego Meska, aktywnego działacza podziemnych struktur NSZZ „Solidarność”, organizatora licznych skutecznych strajków, działacza Akcji Katolickiej – do zaszczytnego tytułu Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”, nadawanego każdorazowo przez Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”.
Kolejne posiedzenie Zarządu Regionu zaplanowano na 1 kwietnia 2025r.