Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 TSS 11 (1474) 25 marca 2025 5 Wynagrodzenie za pracę

Teoretycznie w umowie o pracę nie trzeba wskazać stawki wynagrodzenia (miesięcznej lub godzinowej) przy użyciu liczby. Określenie wynagrodzenia w konkretnej wysokości nie jest bowiem elementem niezbędnym umowy o pracę. Dopuszczalne jest ustalenie go w pośredni sposób, poprzez odwołanie do obowiązujących przepisów prawa pracy (np. wynagrodzenia minimalnego), w tym zakładowych źródeł prawa pracy, czyli układów zbiorowych czy regulaminów wynagradzania. W praktyce wynagrodzenie zasadnicze jest określane miesięcznie i stawkowe. Natomiast jeśli chodzi o wynagrodzenie zmienne (przede wszystkim premie), to najczęściej w umowie o pracę wskazuje się jedynie, czy takie wynagrodzenie pracownikowi przysługuje. Konkretne zasady wynikają z odpowiednich regulaminów.

Wynagrodzenie nie może być jedynie symboliczne. Powinno zostać tak ustalone, aby uwzględniało w szczególności (art. 78 k.p.)*:

– rodzaj wykonywanej pracy;

– kwalifikacje wymagane przy jej wykonywaniu;

– ilość i jakość świadczonej pracy.

W kodeksie pracy nie zdefiniowano pojęcia wynagrodzenia za pracę. Co więcej, w kodeksie pracy termin ten jest używany co najmniej w kilku znaczeniach:

– wynagrodzenia całkowitego, czyli jako całość świadczeń, jakie pracownik otrzymuje za pracę. Pod pojęciem wynagrodzenia w rozumieniu art. 183c k.p. kryją się wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna;

– wynagrodzenia właściwego z art. 78 k.p.;

– wynagrodzenia z perspektywy przepisów ochronnych (art. 84-91 k.p.).

Wynagrodzenie właściwe:

– ma charakter obligatoryjny;

– jest świadczeniem okresowym, wypłacanym periodycznie w terminach wynikających z przepisów prawa;

– posiada wartość majątkową;

– przysługuje pracownikowi w zamian za świadczenie pracy;

– ma charakter roszczeniowy.

_________

* Ustawa z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.)

(źródło: Wynagrodzenia 2025. Dziennik Gazeta Prawna, Wydanie I/2025, marzec 2025r.)