Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 TSS 13 (1476) 8 kwietnia 2025 5 Waldemar Bartosz – „Zasłużony w realizacji ideałów solidarności”

Mieczysław Gójski

28 marca br. w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Społecznej im. bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Organizatorem Nagrody jest Fundacja SPES będąca kontynuacją istniejącego od 1969 roku do początku lat 90-tych Ośrodka Dokumentacji i Studiów Społecznych (ODiSS). Powstanie Ośrodka było ówczesną odpowiedzią polskich środowisk katolicko-społecznych na wezwanie Soboru do obecności katolików w życiu społecznym i przekształcaniu go w oparciu o katolicką naukę społeczną. Nagroda Społeczna im. bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przyznawana jest za rozwój katolickiej nauki społecznej i wynikającej z niej praktycznej działalności. Nagrodę po raz pierwszy, wówczas jeszcze jako Nagroda Społeczna ODiSS, przyznano w roku 1973, a jej laureatem został prof. Czesław Strzeszewski. Przyznanie Nagrody zostało przerwane wprowadzeniem stanu wojennego i wznowiono w roku 2011, już przez Fundację SPES, a otrzymali ją wybitni Polacy, jak m.in. Maria Okońska z Instytutu Prymasowskiego, Janusz Zabłocki, twórca i dyrektor ODiSS, ks. prof. Franciszek Mazurek, abp Henryk Hoser czy prof. Bogdan Chazan.

Uroczystość wręczenia Nagrody została poprzedzona krótkimi referatami wygłoszonymi m.in. przez historyków: prof. Pawła Skibińskiego, prof. Jana Żaryna jak też przez bpa Piotra Jareckiego i prezesa Fundacji SPES Michała Drozdka.

Tegoroczną Nagrodę Społeczną im. bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego kapituła pod przewodnictwem prof. Jana Żaryna postanowiła przyznać dla całego Ruchu Społecznego „Solidarność” będącego najistotniejszym elementem, od którego ów Ruch się rozpoczął i wokół którego się skupił, a wręczono ją na ręce Bartłomieja Mickiewicza – zastępcy przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” W kategorii „organizacje” przyznano także Nagrodę dla NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, organizacji chłopskiej zasłużonej dla Ruchu Solidarności. Jednocześnie Kapituła postanowiła przyznać za rok 2025, w 45. rocznicę powstania Ruchu Społecznego i NSZZ „Solidarność”, dwie nagrody indywidualne osobom, które szczególnie zasłużyły się w realizację praw ludzi pracy, dialog społeczny oraz w opartą na katolickiej nauce społecznej polityce społecznej realizowanej w ramach NSZZ „Solidarność”. Kapituła nagrodziła za to Ewę Tomaszewską oraz Waldemara Bartosza.

Wszystkim wyróżnionym a szczególnie przewodniczącemu Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” Waldemarowi Bartoszowi, z racji przyznania tak zaszczytnego wyróżnienia, składamy serdeczne gratulacje.