Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 TSS 28 (1442) 6 sierpnia 2024 5 Święty Paweł (wydawnictwo) o bł. ks. Jerzym

Waldemar Bartosz

Chociaż wakacje są czasem wytchnienia, zwanym nawet okresem ogórkowym, to pomimo tego działo się, działo. Polityczne potyczki, haniebne pomówienia, czystka we władzach i w spółkach skarbu państwa – to wszystko działo się przy niebywałym skwarze. Z pewnością przyjdzie nam jeszcze nie raz wracać do tych spraw, wszak wiele z nich ma swoje odbicia w zakładach pracy.

Przy tym wszystkim, nie zapominajmy, że aktualny rok jest Rokiem bł. Jerzego Popiełuszki. Mija właśnie 40 lat od jego męczeńskiej śmierci i naszą powinnością jest nie tylko pamięć – bo to oczywiste, ale przede wszystkim prześledzenie na nowo historii Jego życia, jego działalności i nauczania. Znakomicie służy temu nowość wydawnicza. Właśnie ukazało się obszerne, bo liczące prawie 600 stronic wydawnictwo pt. „Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Biografia” autorstwa Ewy K. Czaczkowskiej i Tomasza Wiścickiego. Nazwiska autorów gwarantują rzetelną pracę i interesujące ujęcie. Ewa K. Czaczkowska jest doktorem historii, dziennikarką, adiunktem w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest autorką kilku znaczących książek, również biografii, np. „Kardynał Wyszyński”, „Siostra Faustyna”. Jej dorobek doceniono przyznając jej nagrodę dziennikarską „Ślad” im. bp. Jana Chrapka oraz pięć Feniksów. Podobnie – Tomasz Wiścicki, absolwent prawa, historii i katolickiej nauki społecznej. Znany jest z publicystyki w znaczących czasopismach, m.in. w Więzi. Współpracuje z Muzeum Historii Polski i Katolicką Agencją Informacyjną. Ich książka, tak jak piszą „To jedyna taka opowieść o życiu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który po czterdziestu latach od męczeńskiej śmierci wciąż ma nam wiele do powiedzenia”.

W siedmiu rozdziałach przybliżają czytelnikowi kontekst życiowy Alfonsa Jerzego Popiełuszki. Imię Alfons rodzice nadali dziecku na cześć siedemnastowiecznego świętego Alfonsa Liguori. Rodzinne i środowiskowe uwarunkowania osobowości przyszłego męczennika, zawiera rozdział pierwszy książki. W dalszych częściach autorzy przedstawiają początki kapłaństwa, postawy w czarnym okresie stanu wojennego, okoliczności morderstwa, przyczyny tego zbrodniczego czynu, kult i dobro wyrosłe z tej śmierci oraz cuda i łaski otrzymane za przyczyną błogosławionego ks. Jerzego. Istotnym składnikiem sygnowanego wydawnictwa jest załączona bogata bibliografia, zawierająca materiały archiwalne, źródła drukowane, wspomnienia, rozmowy, opracowania i czasopisma.

Wyrazy wdzięczności należą się autorom, co jest oczywiste, ale również zasłużonemu wydawnictwu – Edycji Świętego Pawła z Częstochowy.

Lektura tego dzieła niech będzie widomym wyrazem tej właśnie wdzięczności.