Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 TSS 6 (1469) 18 lutego 2025 5 Rozważania Biblijne

VII Niedziela zwykła, Rok C, 23 lutego 2025r.

1 Sm 26, 2. 7-9. 12-13. 22-23 Dawid oszczędza Saula
1 Kor 15, 45-49 Chrystus nowy Adam
Łk 6, 27-38 Przykazanie miłości nieprzyjaciół

Kiedy Jezus zaprezentował Błogosławieństwa, tzn. wskazówki, które odkrywają, gdzie znajduje się szczęście (por. Łk 6, 20-26), wyznaczył drogę, która wiedzie do niego, trudną i ciernistą ścieżkę, ale taką, którą warto iść. Jego słowa są wymagające.

„Miłujcie waszych nieprzyjaciół”. Czyż nie jest to coś, co przekracza ludzkie możliwości? Jest to z pewnością kosztowne, ale konieczne. Wystarczy otworzyć oczy, aby zobaczyć, że w relacjach zawodowych, w debacie politycznej i społecznej, a nawet czasami pomiędzy przyjaciółmi i członkami własnej rodziny wyrządzane są krzywdy, popełniane niesprawiedliwości i nie brakuje upokorzeń, urazów czy zemsty. Ale kiedy reakcja na te nadużycia jest gwałtowna, konsekwencje są jeszcze gorsze. Konieczne jest znalezienie wyjścia z konfliktów z innej perspektywy. Propozycja Jezusa jest twórcza i skuteczna: tylko miłość jest w stanie rozbroić nienawiść.

„Dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą”. Czy słuszne jest domaganie się czynienia dobra w stosunku do kogoś, kto ma do nas żal lub zrobił nam coś złego? „Jezus nie chce zmieniać biegu ludzkiej sprawiedliwości, lecz przypomina uczniom – zauważa Papież Franciszek – że aby mieć braterskie relacje, trzeba zawiesić oceny i wyroki. (…). Chrześcijanin musi przebaczać! Ale dlaczego? Bo otrzymał przebaczenie. Jezus oddał swoje życie na krzyżu, aby przynieść zbawienie całemu światu, również swoim prześladowcom.

„Błogosławcie tym, którzy was przeklinają”. Jakże niszczące są obelgi, oszczerstwa, zniesławienia, plotki, a jak łatwo usprawiedliwiamy się, kiedy dołączamy do chóru plotkarzy! Wszyscy musimy zachować czujność, ponieważ, jak mówi Jakub: „Tak i język jest ogniem, sferą nieprawości. Język jest wśród wszystkich naszych członków tym, co bezcześci całe ciało, i sam trawiony ogniem piekielnym rozpala krąg życia” (Jk 3, 6). Przekleństwo nie pasuje do profilu ucznia Chrystusa, a wręcz przeciwnie. Kto kocha, mówi dobrze nawet o tych, którzy go przeklinają i życzy im wszystkiego najlepszego, niech Bóg im błogosławi. Modli się nawet za tych, którzy go denerwują: „Módlcie się za tych, którzy was oczerniają”.

ks. Marian Fatyga, Kielce