Czy za pracę wykonywaną 15 sierpnia 2024 r. pracownikom przysługuje rekompensata?
Pracownikowi, który wykonywał pracę w święto 15 sierpnia 2024r. (święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny), należy oddać inny dzień wolny. W przypadku braku takiej możliwości, przysługuje mu, oprócz normalnego wynagrodzenia, 100% dodatek za każdą godzinę pracy w tym dniu. Natomiast według stanowiska PIP dodatek ten powinien wynosić 200% wynagrodzenia.
Święta są dniami wolnymi od pracy. Jednak w niektórych przypadkach praca w takie dni jest dozwolona. Pracownik wykonujący pracę w święto, m.in. przypadające 15 sierpnia 2024r., musi jednak otrzymać odpowiednią rekompensatę. W takiej sytuacji należy udzielić mu w ciągu okresu rozliczeniowego innego dnia wolnego. Jeżeli wykorzystanie dnia wolnego w tym terminie nie jest możliwe, pracownik powinien otrzymać normalne wynagrodzenie i dodatek za każdą godzinę pracy w święto w wysokości 100% wynagrodzenia.
W kwestii liczby dodatków przysługujących pracownikowi za pracę w święto funkcjonują dwa odmienne stanowiska – Sądu Najwyższego oraz resortu pracy popierane przez PIP.
Zdaniem Sądu Najwyższego pracownikowi za każdą godzinę pracy w święto przysługuje jeden 100% dodatek (uchwała z 15 lutego 2006 r., II PZP 11/05, OSNP 2006/11-12/170). Sąd uznał, że nie ma uzasadnienia, aby podwójnie rekompensować tę samą pracę.
Natomiast resort pracy oraz Państwowa Inspekcja Pracy uważają, że w tej sytuacji pracownikowi należy wypłacić dwa dodatki. Według stanowiska Komisji Prawnej Głównego Inspektora Pracy z 9 lutego 2005r. jeden dodatek przysługuje z tytułu przekroczenia przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, a drugi – z tytułu pracy w dzień świąteczny.
Decyzja o wypłacie jednego lub dwóch dodatków należy do pracodawcy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w razie kontroli PIP może zobowiązać pracodawcę do wypłaty dwóch dodatków.
Oprac.: Dział Pomocy Związkowej
Zarządu Regionu Świętokrzyskiego
NSZZ „Solidarność”