Waldemar Bartosz
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2007r. ustanowił dzień 13 kwietnia jako Dzień Pamięci Ofiar Katynia. Upamiętnia on zamordowanych na wiosnę 1940r. prawie 22 tysiące polskich jeńców wojennych z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska. Zbrodni tej dokonali na rozkaz Stalina funkcjonariusze NKWD. Wśród tych ofiar znaleźli się także mieszkańcy dawnego województwa kieleckiego. Ks. Zdzisław Pankowski, który badał tę zbrodnię, ustalił że z rąk siepaczy sowieckich zginęło aż 2354 osoby, które pochodziły z województwa kieleckiego i znalazły się w rękach sowieckich jako jeńcy wojenni. Stanowili oni aż 11% ogółu zamordowanych w zbrodni katyńskiej. Społecznie i zawodowo byli to przedstawiciele różnych grup: urzędnicy, nauczyciele, inżynierowie, lekarze, ziemianie, prawnicy, leśnicy, technicy, kupcy, przedsiębiorcy, robotnicy, rolnicy, artyści, księża, farmaceuci i dziennikarze. Najliczniejszą grupę zawodową stanowili policjanci. Wśród zamordowanych policjantów z kielecczyzny było: 3 inspektorów i podinspektorów, 37 komisarzy i podkomisarzy, 13 aspirantów, 171 przodowników, 232 starszych posterunkowych. Ponadto wśród ofiar znalazło się 65 funkcjonariuszy służby pomocniczej Policji Państwowej. Jednocześnie, jak przekazują badacze, średnio co czwarty kielecki policjant zamordowany w 1940 roku, dwie dekady wcześniej w 1920r. bronił Polski przed bolszewikami. Wielu miało doświadczenie kombatanckie wyniesione z powstań na Śląsku i w Wielkopolsce.
Przykładem takiej osoby był przewodnik Policji Polskiej – Marcin Banaśkiewicz. Urodził się w 1901r. w miejscowości Skoki w gminie Mniów w powiecie kieleckim. W grudniu 1918r. będąc uczniem salezjańskiej szkoły krawieckiej wstąpił ochotniczo do Wojska Polskiego. Walczył w wojnie polsko – bolszewickiej. Awansowany do stopnia plutonowego. Służbę w Policji Państwowej rozpoczął w 2023r. i pracował na posterunkach w Chęcinach, Skarżysku – Kamiennej i w Przedborzu.
Walczył w kampanii wrześniowej 1939r. a po 17 września dostał się do niewoli sowieckiej i został osadzony w Ostaszkowie. Marcin Banaszkiewicz został zamordowany w siedzibie NKWD w Kalininie (Twer) i pogrzebany w Miednoje.
W 85. rocznicę zbrodni, pamięć o tych kilkudziesięciu tysiącach polskich patriotów woła o uczczenie tych ofiar.