Strona główna 5 TSS 28 (1442) 6 sierpnia 2024 5 NSZZ „Solidarność” – broni, wspiera, edukuje

Kazimierz Pasternak

Wykonujesz pracę zarobkową zadbaj o swoje bezpieczeństwo, pewność zatrudnienia, szczególnie w czasie zbliżającej się recesji gospodarczej, wzmocnienie swojej pozycji w przypadku konfliktu z pracodawcą z powodu niesprawiedliwego, nierównego traktowania. Nikt za ciebie tej decyzji nie podejmie. Im wcześniej tym lepiej. Jeżeli postawisz na Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” – nie będziesz sam. A problemów nie brakuje. Już w zakładzie pracy u reprezentujących twoje prawa i interesy zakładowych liderów związkowych możesz liczyć na możliwie skuteczną pomoc, zainteresowanie sprawą. Z reguły są to ludzie wrażliwi i odważni w podejmowaniu działań, mają określone doświadczenie związkowe i wiedzę prawniczą. Każdą sprawę z uwagą rozpoznają i wskażą określone rozwiązania. Na etapie sądowym masz bezpłatną, profesjonalną pomoc prawną. Prawnicy są do twojej dyspozycji w sporach z ZUS-em i innymi instytucjami zajmującymi się zagadnieniami ze sfery obrony praw obywatelskich i pracowniczych. W zakładzie pracy na wypadek zamiaru rozwiązania umowy o pracę, ukarania karą porządkową, przeniesienia na inne stanowisko pracy, czy pogorszenia standardów płacowych możesz liczyć na związkową pomoc. Każda przemoc wymierzona w ciebie przez bezpośrednich przełożonych, czy współpracowników nie pozostanie bez związkowej interwencji, bo Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” opiera swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej, i broni przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka, będącej źródłem wolności i praw człowieka i obywatela zdefiniowanych w Konstytucji Rzeczpospolitej. Poprzez przynależność do NSZZ „Solidarność” masz realny wpływ na ustalenie podwyżek płac i zasad premiowania, współtworzenie regulaminów płacy i pracy, na podział środków z funduszu socjalnego. Mając u pracodawcy organizację związkową NSZZ „Solidarność” masz wpływ na wybór społecznego inspektora pracy, który poprzez posiadane ustawowo definiowane środki prawne zapobiega zagrożeniom zdrowia i życia w środowisku pracy oraz eliminuje wszelkie nieprawidłowości dotyczące nieprzestrzegania prawa pracy. Ponadto jest twoim obrońcą w przypadku zdarzenia wypadkowego w miejscu pracy. To od jego aktywności, posiadanej wiedzy, zależy czy dane zdarzenie wypadkowe zostanie uznane za wypadek przy pracy lub nie i jaka jest twoja wina w dochodzeniu powypadkowym.

Jak do Związku wstąpić? Najlepiej zapytać kolegów związkowców lub wykonać telefon do Zarządu Regionu Świętokrzyskiej „Solidarności” w Kielcach, ul. Planty 16A, tel. 41 34 477 03. U pracodawcy, gdzie związek istnieje, wystarczy wypełnić deklarację i dostarczyć liderom związkowym. Brak Związku u pracodawcy nie blokuje przynależności, wystarczy trochę zainteresowania, aby w NSZZ „Solidarność” się znaleźć.