W piątek, 28 marca 2025r., odbędzie się w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej uroczysta Gala wręczenia Nagród Społecznych im. bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego.
Tegorocznymi laureatami są:
1. Ruch Społeczny „Solidarność”
2. Ewa Tomaszewska
3. Waldemar Bartosz
Fundacja APES
ul. Polna 25, 05-071 Sulejówek
Uchwała nr 2 z dnia 23 października 2024 roku
Kapituły Nagrody Społecznej
im. bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Kapituła Nagrody Społecznej im. bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego jednomyślnie postanowiła przyznać za rok 2025, w 45. rocznicę powstania Ruchu Społecznego „Solidarność”, dwie Nagrody indywidualne osobom, które szczególnie zasłużyły się w realizacji celów społecznych Ruchu takich jak prawa ludzi pracy, dialog społeczny, czy oparta na katolickiej nauce społecznej polityka społeczna realizowanych w ramach i w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
Kapituła postanowiła wyróżnić Nagrodami
Ewę Tomaszewską
oraz
Waldemara Bartosza.
W głosowaniu wzięli udział wszyscy członkowie Kapituły:
1) Przewodniczący Kapituły prof. Jan Żaryn,
2) Prezes Fundacji Michał Drozdek,
3) Ks. Prof. Janusz Mariański reprezentujący Katolicki Uniwersytet Lubelski,
4) Anna Rastawicka reprezentująca Instytut Prymasowski,
5) Prof. Paweł Skibiński reprezentujący Arcybiskupa Warszawskiego.
Partnerem Nagrody i Gali jest Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Głównym punktem programu Gali będzie uroczyste wręczenie tegorocznych Nagród Społecznych im. Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przyznanych powstałemu w 1980r. Ruchowi Społecznemu „Solidarność” „za obudzenie w Polakach nadziei, która pomogła zorganizować się Narodowi wokół wartości stanowiących od wieków główny nurt naszej kultury społecznej, aby z czasem stanowić najważniejszy motor odrzucenia narzuconego nam siłą ustroju i odzyskania przez Polaków niepodległości” oraz pani Ewie Tomaszewskiej i panu Waldemarowi Bartoszowi za to, że osoby te <szczególnie zasłużyły się w realizacji celów społecznych Ruchu, takich jak prawa ludzi pracy, dialog społeczny, czy oparta na katolickiej nauce społecznej polityka społeczna, realizowanych w ramach i w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”>.
Uczestnikami uroczystej Gali będą m.in.: Krzysztof Widmański – współzałożyciel i były prezes Fundacji, prof. Paweł Skibiński – reprezentujący w Kapitule Arcybiskupa Warszawskiego, prof. Jan Żaryn – przewodniczący Kapituły, bp dr Piotr Jarecki – b. przewodniczący Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, Michał Drozdek – prezes Fundacji SPES.
Fundacja SPES jest kontynuacją istniejącego od 1969r. do początku lat 90-tych Ośrodka Dokumentacji i Studiów Społecznych (ODiSS), którego powstanie było odpowiedzią polskich środowisk katolicko-społecznych na wezwanie Soboru do obecności w świecie współczesnym i przekształcania go w oparciu o katolicką naukę społeczną. Wezwanie to znalazło się w Konstytucji Soborowej O Kościele w świecie współczesnym „Gaudium et Spes” („Radość i Nadzieja”). Nazwa Fundacji upamiętnia ten ważny dokument.
Fundacja jest organizatorem m.in. przyznawanej zwykle co roku, lub co dwa lata, Nagrody Społecznej im. Kardynała Stefania Wyszyńskiego. Nagroda przyznawana jest za rozwój katolickiej myśli społecznej i wynikającej z niej praktycznej działalności. Pierwsza edycja Nagrody, wówczas jeszcze Nagrody Społecznej ODISS, odbyła się w 1973 roku, a laureatem został prof. Czesław Strzeszewski, twórca polskiej szkoły KNS. Gościem uroczystości był wówczas prymas Stefan Wyszyński. Prymasa jako patrona Nagrody przyjęto od 1984 roku.
